eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Matematik šokuje: Toto sa podarilo o celoplošnom testovaní ututlať!


Nedeľná tlačová konferencia, na ktorej premiér oznámil, že sa predsa len uskutoční celoplošné testovanie, dala do pozoru nielen bežných občanov, ale aj vedcov. Matematik Richard Kollár neváhal a na svojej sociálnej sieti ponúkol hneď niekoľko postrehov. Prezradil aj, aký výsledok podľa neho celá akcia prinesie.

„Predikcia je pomerne jednoduchá, po plošnom testovaní budeme pozorovať v menej postihnutých oblastiach Slovenska spomalenie rýchlosti poklesu. Nie preto, že testujú málo, ale preto, že testujú príliš veľa a testovanie prispeje k zvýšeniu mobility ľudí počas a po testovaní,“ prezradil matematik. Zároveň dal do pozornosti, že musíme počítať aj s novými variantami koronavírusu. „Ak sú jednoduchšie prenosné, tak môže byť „skríning“ sám o sebe pri miliónoch testov (často na rozdiel od MOM vykonávaných menej skúseným personálom) ešte zaujímavou udalosťou. Prenos infekcie sa však podarilo ututlať počas jesene, nie je dôvod si myslieť, že sa to neudialo znovu. Nebolo toho asi veľa, neviem, ale zase, naozaj si niekto myslí, že sa analyzovali dáta a zisťovalo sa, kde sa počas plošného testovania prenášala infekcia? A aj keby to niekto skúšal, poprie sa to, samozrejme. Je to Slovensko rok 2021, nie 2521,“ povedal na tvrdo Kollár.„Plán z októbra sa ďalej realizuje, aj keď vieme, že na veľkej časti územia na jeseň vôbec nepomohol a aj vďaka nemu sme nedávno objednávali mraziace kamióny,“ tvrdí matematik.

Podľa matematika je fascinujúce, že takéto rozhodnutia robíme na Slovensku bez akýchkoľvek analýz. „Nik nevie, ani to, čo presne očakávame od tohto testovania. Nie je jasné, ako to vyhodnotiť,“ zamýšľa sa odborník, ktorý si tiež neodpustil štipľavú poznámku: „Vraj naše testovanie bolo vzorom pre iné krajiny. Je ale zaujímavé, že práve na základe dát od nás viacero krajín upustilo od týchto plánov a dnes mnohé európske krajiny antigénovými testami testujú len veľmi zriedkavo či vôbec a ani náhodou nie plošne. Dokonca aj Veľká Británia a Rakúsko, ktoré mali náš príklad nasledovať najviac, už upúšťajú od týchto plánov. Čím si to pán premiér vysvetľuje?“

Ako matematik sa tiež čuduje nad tým, ako si vláda vysvetľuje štatistiku. „Robíme 500 000 testov týždenne, ale podľa tlačovky musíme organizovať ešte väčšie testovanie, aby sme získali neskreslený pohľad o epidemiologickej situácii. To je úplne nepochopenie štatistiky, zrejme aj volebné prieskumy potrebujeme robiť na 3 a pol milióne obyvateľov.“ Kollárovi sa tiež nepozdáva, že by sme od 8. februára mali nabehnúť na tzv. covid automat. Vraj si z neho po vzore českých bratov spravíme trhací kalendár.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matematik šokuje: Toto sa podarilo o celoplošnom testovaní ututlať!

Dnes…