Kocúr nebol doma a odrazu všetko klaplo. V čase, keď sa premiér Igor Matovič stretol s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži, sa na Slovensku diali veci. Tlačovku bez prítomnosti predsedu vlády dokonca uznanlivo hodnotil aj matematik Richard Kollár.
Odborníkovi sa páčilo, že sa zmenila komunikácia. „Komunikácia nie je konfrontačná, ale vysvetľujúca a dosť zrozumiteľná. Konečne! To trvalo. Toto tu dodnes nebolo. Áno, určite hrá rolu to, že je preč premiér, ktorý napätie na Slovensku na tlačovkách zatiaľ len eskaloval, až kým dôvera v neho nepadla na úroveň Mariana Kotlebu. Ale to, že sa na tlačovku skutočne postavili zástupcovia všetkých štyroch vládnych strán a komunikovali tú istú správu, to je dôležitá zmena. Ja som na to čakal dlho a veril som, že sa dočkám,“ teší sa odborník, ale len čas ukáže, či nejde o predčasnú radosť. Pretože raz sa premiér z ciest vráti.
„Máme konečne jasne formulovaný krátkodobý cieľ: otvorenie škôl a zachovanie prevádzky firiem. Je jasne povedané, že sa budú prijímať opatrenia regionálne,“ raduje sa Kollár.
Matematik však neskladal vláde iba komplimenty. Sám si v statuse položil otázku: „Trepe minister zdravotníctva hovadiny?“ A aj si na ňu odpovedal: „Najsmutnejšou časťou dnešných tlačoviek boli niektoré vyhlásenia ministra zdravotníctva. Odhadom, dnes bolo 80% toho, čo minister sám rozprával úplne mimo misu. Či to bolo o vplyve plošného testovania, ktoré podľa neho malo určite na rozdiel od lockdownu účinok (toto je fakt úplná sprostosť nehodná vysielania v televízii), alebo o význame redukcie pozitivity antigénových testov, kde nerozumie úplne základným princípom, alebo blúznenie o presnosti výpočtu reprodukčného čísla z dát z opakovaného plošného testovania,“ upozorňuje odborník.
Rovnako kriticky sa stavia aj k niektorým opatreniam, napriek tomu tvrdí, že aspoň rámcovo je to nastavené dobrým smerom a covid automat sa bude ešte zrejme dolaďovať. Kollár sa tiež vyjadril k celoplošnému testovaniu, o ktoré je stále menší záujem. „Ak sa situácia zlepší, testovanie sa bude čoraz viac redukovať na tie miesta, kde to je potrebné. Myslím, že dnešok je koniec mokrého sna pretestovať každý víkend všetkých všade a za každú cenu, nech sme svetoví. Dúfam, že do podobného zajatia šialeným nápadom na hranici duševného zdravia sa už nedostaneme nikdy a budeme postupovať oveľa štandardnejším spôsobom.“
Odborník tiež súhlasí s nápadom otvoriť školy. „Školy musíme otvoriť aspoň v obmedzenej miere tam, kde je to možné. Je na to veľa dôvodov – od sociálnych, po ekonomické.“ Zároveň však upozorňuje na to, že pre otvorenie škôl, treba ale spraviť veľa vecí. „Bude k tomu potrebné frekventované testovanie a okamžitá prednostná vakcinácia starších učiteľov. Mnohé školy sa zrejme nepodarí otvoriť,“ uznáva. Kollár tiež volá po lepšom vyhodnocovaní dát, vylúčeniu antigénových testov z nemocníc či po sprísnení režimu na hraniciach.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Matematik sa pustil do Krajčího: 80% toho, čo rozprával, bolo úplne mimo misu!