Štatisticky zlyhávame počas epidémie takmer všade! Vláda nedokáže zabezpečiť ani základnú analýzu dát, ani ich zverejnenie. Rozčuľuje sa na sociálnej sieti matematik Richard Kollár, ktorý pravidelne zbiera a vyhodnocuje dáta súvisiace s ochorení COVID-19 na Slovensku. Viac informácií sa podľa neho človek dozvie zo statusov predstaviteľov samospráv ako z oficiálnych zdrojov.
Dátová analýza by mala v boji proti koronavírusu- rovnako ako vo všetkých ďalších oblastiach súčasného sveta – hrať kľúčovú úlohu a prvé husle. Na základe nej by podľa vedca zaoberajúceho sa aplikovanou matematikou mali prijímať všetky dôležité rozhodnutia.
Bol som naivný
Kollár upozorňuje, že na Slovensku to rozhodne neplatí. „Som si naivne predstavoval, že dátová analýza ovládne aj túto pandémiu. Že ju zvalcuje. Že na trasovanie použijeme moderné algoritmy využívajúc dáta z aplikácií, ale aj zo zberu dát hygienou. Že budeme vedieť o tom, kde sa koľko testov robí, aké povolania a ktoré konkrétne miesta sú u nás najrizikovejšie,“ píše Kollár, ktorý skepticky dodáva, že realita je od jeho predstáv značne odlišná. „Nepredstavoval som si troch ľudí na Ministerstve zdravotníctva, ale skutočne veľkú skupinu mladých ľudí – analytikov, ako na IFP či ÚHP, ktorí sa budú o dáta starať a pre štát ich profesionálne analyzovať,“ skritizoval rezort Marka Krajčího.
Ani samosprávy to nechápu
Správne využitie dát by podľa matematika pomohlo ušetriť obrovské náklady, ktoré sa teraz zbytočne míňajú tam kde netreba. „Dáta sú stále poskytované len vo veľmi obmedzenej forme, je ich síce viac ako dávnejšie, ale je to stále extrémne málo. Už len za plošné testovanie, prepáčte, skríning. Rozkúskované dáta o MOMkách, či obciach nachádzame skôr na facebooku od Mira Kollára, či Jozefa Vargu, ako v oficiálnych zdrojoch,“ vysvetľuje Kollár s tým, že ani samotné mestá a obce nevedia pochopiť, ako boli pre ne spočítané čísla v plošnom skríningu. „Chceme otvárať školy, či niektoré prevádzky, ale vôbec nezbierame dáta, ktoré by nám situáciu pomohli rozumne posúdiť. Vôbec – rozumieme tomu vôbec?“ pýta sa rozhorčene matematik.
Je to absurdné
Ďalej píše, že malej skupine analytikov, ktorej je členom, sa podarilo mesiac vopred urobiť jednoduchým modelom kvalitné predikcie budúcich hospitalizácií na december aj január. Podmienkou je využitie viacerých typov dát, zatiaľ čo teraz sa rozhoduje len na základe obmedzených štatistík. „Je úplne absurdné, že do toho kde sa bude ďalej plošne testovať nevstupujú vôbec PCR testy, a to ani v nemocniciach, alebo testy tých, čo sa vracajú zo zahraničia, aj keď práve tie väčšinou identifikujú tú skupinu, ktorá je s najväčšou pravdepodobnosťou infikovaná a často má aj najhorší priebeh ochorenia,“ uzavrel Kollár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Matematik Kollár zúri: Vláda nedokáže zabezpečiť základné veci!