eReport.sk

Máte problémy s trávením? Lekár prezradí, či sa dá spoľahnúť na rady starých materí


Črevo

Mýtus:

Celiakia je iba chorobou detí a možno z nej vyrásť

Fakt:

Celiakia môže postihnúť pacientov v akomkoľvek veku. Vo všeobecnosti je rozšírená mylná predstava, že ak postihne pacientov v detskom veku, v dospelosti z nej „vyrastú“. Keďže ide o autoimunitnú chorobu, nedá sa z nej vyrásť. Ide o celoživotné ochorenie, čiže v dospelosti v žiadnom prípade neradno s diétou prestať. Ukázalo sa, že už malé množstvo – 50 mg gluténu – konzumovaného denne môže viesť k poškodeniu sliznice tenkého čreva.

Ladislav Kužela vydal knihu Zdravé črevo. – Foto: archív LK

Mýtus:

Glutén je obsiahnutý aj v ryži.

Fakt:

Glutén sa nenachádza v každej obilnine. Ľudia s celiakiou preto môžu konzumovať nielen ryžu, ale aj zemiaky alebo pohánku. Musia sa vyhýbať pšenici (obsahuje gliadín), raži (sekalín), jačmeňu (hordeín) a ovsu (avenín).

Mýtus:

Bezlaktózové kravské mlieko nie je ozajstné mlieko

Fakt:

Bezlaktózové kravské mlieko je 100 % mliečny výrobok, iba neobsahuje laktózu. Zachováva si všetky kvality kravského mlieka, no pridáva sa do neho enzým laktáza, ktorý rozštiepi laktózu, takže mlieko sa stane bezlaktózovým. Bezlaktózové mlieko obsahuje teda rovnako kvalitné živiny (kalcium a bielkoviny) ako bežné kravské mlieko.

Pankreas

Mýtus:

Existujú alkoholové nápoje, ktoré pankreasu neškodia.

Fakt:

Taký alkoholový nápoj neexistuje. Inými slovami, akákoľvek tekutina obsahujúca alkohol môže v kombinácií s inými faktormi viesť k vzniku pankreatitídy.

Mýtus:

Rakovina pankreasu je neliečiteľná choroba

Fakt:

Úspešnosť liečby pacientov s rakovinou pankreasu je podobne ako pri iných zhubných nádoroch závislá od štádia, kedy bola rakovina diagnostikovaná. Čím skôr sa teda nádor zistí, tým väčšia je nádej na úspech. Tento mýtus vznikol preto, že v úvodných štádiách pacienti nemusia mať ťažkosti, a tak sa nádor zistí iba náhodne v rámci vyšetrenia pre iné ťažkosti.

Žlčník:

Mýtus:

Kamene v žlčníku si nechám rozdrviť a nemusím podstúpiť operáciu

Fakt:

Je pravdou, že tzv. extrakorporálna litotripsia šokovými vlnami (ESWL), ktorá sa používa na liečbu obličkových kameňov, sa v minulosti skúšala použiť aj v liečbe kameňov žlčníka. Ukázalo sa však, že táto liečba má svoje komplikácie a navyše kamene v žlčníku sa veľmi často vytvoria znova, preto sa v súčasnosti už nepoužíva.

Ak si chcete prečítať viac o faktoch a mýtoch z praxe gastroenterológa Ladislava Kuželu, skúste šťastie –

zapojte sa do našej súťaže o knihu Zdravé črevo.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Máte problémy s trávením? Lekár prezradí, či sa dá spoľahnúť na rady starých materí

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne