eReport.sk
Foto: shutterstock

Máte nepoddajné, poškodené alebo mastné vlasy? Vyrobte si doma výživné masky

Nepoddajné vlasy môžu byť problémom, ktorý treba skrotiť. Dôvody, prečo majú ženy problémy s vlasmi, sú rôzne. Počasie vo vlhkom podnebí bežne spôsobuje poškodenie keratínu vo vnútri vlákien. Keratín napučiava, čo potom spôsobuje krepovatenie vlasov. V zimných mesiacoch spôsobuje suchý vonkajší vzduch v kombinácii so suchým vnútorným teplom statické problémy, ktoré spôsobujú, že odletujúce pramene sa stávajú ťažko zvládnuteľnými. Vypnutie vlasov do drdola alebo uviazanie do copu môže problém dočasne vyriešiť, nejde však o dlhodobé riešenie.

Vlasy môžu byť nepoddajné aj po zložitom účese, napríklad vystavené nadmernému množstvu laku alebo peny. Rutinné zosvetľovanie alebo farbenie vlasov tiež znižuje vlhkosť. Pokus o zvlhčenie pridaním nesprávnych olejov alebo príliš veľkého množstva kondicionéra vytvára opačný efekt: Vlasy môžu vyzerať špinavo alebo mastne a dokonca im môže odolávať aj šampón.

Ďalším dôvodom môže byť stres. Stres iniciuje uvoľňovanie hormónov a ďalšie chemické reakcie, ktoré pôsobia na vlasy. Produkcia estrogénu u žien zvyšuje produkciu oleja, čo môže zanechať vlasy matné, ochabnuté a bez života.

Existuje však niekoľko spôsobov, ako udržať vlasy zdravé. Od lepšej stravy až po ošetrenie vlasov domácou maskou. So správnymi ingredienciami môžete vlasy vyživiť a pomôcť im dodať život.

Foto: shutterstock

Zdravá strava ovplyvňuje kvalitu vlasov

Zlé stravovacie návyky časom prispievajú k nezdravým vlasom. Vajcia, jogurt, ryby, banány, guava a špenát sú potraviny bohaté na živiny, ktoré pomáhajú stimulovať cyklus rastu vlasov a udržiavajú ich silné a lesklé. Správna strava posilní cibuľky, čo následne vedie k lesklým, zdravo vyzerajúcim vlasom. Zvážte, či by ste nemali urobiť zmeny v stravovaní. Výsledky však môžu trvať tri až šesť mesiacov. Majte na pamäti, že vlasy rastú každý mesiac asi o pol centimetra. Neustále sa tiež obmieňajú.

Niektoré typy vlasov majú svoje vlastné jedinečné problémy, ktorých riešenie si môže vyžadovať viac ako zmenu stravovania.

Prirodzene kučeravé vlasy

Textúra vlasov sa líši podľa typu povrchu alebo kutikuly na rôznych typoch vlasov. Pod mikroskopom sa kutikuly javia ako vrstvené šupiny, ktoré ležia jedna cez druhú pozdĺž každého prameňa vlasov. Keď sú všetky ploché, vlasy sú hodvábne a jemné. Na kučeravých vlasoch však tieto šupinky ploché nie sú, čo spôsobuje, že na dotyk pôsobia drsnešie, no na pohľad vyzerajú objemnejšie. Domáca maska špeciálne pre kučeravé vlasy môže zlepšiť celkovú textúru a pocit hydratácie a dodá vlasom správnu výživu.

Foto. shutterstock

Maska na kučeravé vlasy

  • 1 vajce
  • 2 lyžice majonézy
  • 1 lyžica extra panenského olivového oleja
  • 1 lyžica prírodného medu
    Pre dlhé vlasy použite dvojité množstvo!

Vložte všetky prísady do misy a rozšľahajte ich alebo ich zmiešajte v mixéri. Navlhčite vlasy a masku nanášajte rovnomerne po celej dĺžke. Prikryte igelitom alebo sprchovacou čiapkou a nechajte pôsobiť najmenej 30 minút.
Opláchnite a umyte vlasy šampónom.
V prípade potreby masku používajte každý týždeň.

Poškodené vlasy

Krehké, suché, nadmerne pórovité a drsne pôsobiace pramene sú typickými znakmi poškodenia vlasov. Problémy nastávajú, keď sa vlasové kutikuly poškodia alebo presilia. Vyhladenie šupín kutikuly chráni vlasy pred väčším poškodením a zlepšuje vzhľad.

Za normálnych okolností majú vlasy schopnosť natiahnuť sa až o 150 percent nad svoju normálnu dĺžku bez toho, aby sa lámali. Strata pružnosti sa prejaví ako lámanie končekov alebo rozdvojovanie vlasov. Skontrolujte vlasy, ktoré ostali na kefe. Ak sú vlasy dlhé a nepoškodené, znamená to, že jednoducho vypadli, aby vytvorili miesto pre nový rast. Ak však nájdete kratšie vlasy, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou príčinou ich lámanie. Medzi ďalšie príznaky poškodenia patrí pocit, že sú vlasy mokré, alebo že neabsorbujú alebo nezachovávajú farbu. Pravidelné ošetrenie vlasov správnou maskou môže pomôcť zabrániť poškodeniu a vyriešiť mnohé problémy.

Foto: shutterstock

Maska na poškodené vlasy

  • 1 žĺtok
  • 2 lyžice kokosového oleja
  • 1 lyžica prírodného medu
    Ak máte dlhé vlasy, zdvojnásobte dávky!

V miske alebo v mixéri vyšľahajte všetky ingrediencie. Navlhčené vlasy vysušte uterákom. Naneste masku a dôkladne votrite končekmi prstov. Vlasy zakryte na minimálne 30 minút. Potom ich umyte šampónom. Masku podľa potreby opakujte každý týždeň.

Krepové vlasy

Vlasy zvyknú byť krepové, keď sú kutikuly poškodené. Vďaka tomu sú vlasy suché, drsné a nepoddajné. Kučeravé vlasy majú tendenciu ľahšie krepovatieť kvôli dehydratácii, pretože sú prirodzene suchšie. Rovné vlasy sa však tiež môžu z rovnakého dôvodu vlniť. Kefovanie kučeravých vlasov tiež spôsobuje, že kutikuly sa odlupujú a spôsobujú krepovanie.

Foto: shutterstock

Maska na krepové vlasy

  • 1 banán roztlačený alebo nakrájaný na plátky
  • 2 lyžice bieleho jogurtu
  • 1 lyžica prírodného medu

Zmiešajte ingrediencie v mixéri alebo ich rozšľahajte v miske, kým nebudú dobre zmiešané. Navlhčite si vlasy, naneste masku a dôkladne ju do vlasov votrite. Zakryte vlasy a relaxujte 30 minút. Potom opláchnite šampónom. Masku používajte podľa potreby každý týždeň.

Mastné vlasy

Mazové žľazy vytvárajú kožný maz, čo je vosková látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje a chráni vlasové lôžko. Z rôznych dôvodov môžu žľazy produkovať príliš veľa mazu, čo vedie k mastným vlasom. Ľudia s jemnými vlasmi majú tendenciu mať viac vlasov. Viac vlasov znamená viac mazových žliaz a vyššiu produkciu oleja. Hormonálne problémy môžu tiež spôsobiť nadprodukciu žliaz. Platí to najmä počas puberty, menštruácie a tehotenstva. Medzi ďalšie faktory patrí genetika a nadmerné používanie nesprávnych výrobkov na starostlivosť o vlasy.

Nie sú mastné vlasy ako mastné vlasy. Niektorí majú mastné vlasy od korienkov po končeky. Iní si môžu všimnúť, že vlasy sú mastnejšie na pokožke hlavy a koreňoch, zatiaľ čo končeky sú suché. Problém môžu často vyriešiť špeciálne výrobky obsahujúce prírodné zložky alebo domáce masky na vlasy.

Foto: shutterstock

Maska na mastné vlasy

  • 1/4 šálky jablčného octu
  • Šťava z jedného citróna
  • 1 lyžica prírodného medu

Suroviny zmiešajte v mixéri alebo ich vyšľahajte v miske, kým nebudú dobre premiešané. Vlasy navlhčite a naneste masku. Dôkladne ju votrite do vlasov. Prikryte a nechajte ju pôsobiť 30 minút. Dobre opláchnite a umyte šampónom. Aplikáciu masky podľa potreby opakujte každý týždeň.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Máte nepoddajné, poškodené alebo mastné vlasy? Vyrobte si doma výživné masky

KOMENTOVALI STE: