eReport.sk
Foto: martinprecechtel.cz

Martin trpel smrteľnou chorobou. Život ukončil vo Švajčiarsku asistovanou samovraždou

Milovaný manžel a otec Martin Přecechtěl (†37) si v pondelok (28.6.) dobrovoľne vzal život vo Švajčiarsku. Dôvodom k asistovanej samovražde bola choroba amyotrofická laterálna skleróza, ktorá postupne Martina pripravovala o možnosť pohybu. Doslova mu brala dych aj slová. O smrti informovala manželka Markéta, ktorá ho na poslednej ceste sprevádzala.

Na švajčiarskej klinike absolvoval Přecechtěl v pondelok prehliadku a mal tiež vypiť kalištek s vodou, ktorý simuloval smrtiacu látku. Pacient totiž musí byť schopný prehltnúť látku sám. Keďže sa to Přecechtělovi nepodarilo, lekári sa rozhodli podať mu látku vnútrožilovo s tým, že musí byť schopný stlačiť aplikačné tlačidlo.

Manželka s odchodom zo sveta nesúhlasila

Manželka Markéta s jeho dobrovoľným odchodom zo sveta nesúhlasila, ale jeho rozhodnutie chápala. Pre iRozhlas povedala, že jej muž odišiel v pokoji, bez strachu a ani neplakal. “Bol rád a bolo vidieť, že len čo začala látka účinkovať, cítil úľavu,” povedala pre iRozhlas, ktorý citoval aj portál Novinky.cz.

Přecechtěl bol aktívny športovec a otec dvoch malých detí, s chorobou bojoval dva roky. Za ten čas sa jeho zdravotný stav rýchlo a výrazne zhoršil, pretože mu ochabovalo svalstvo, a stal sa závislým od okolia. Chcel sa vyhnúť úplnému ochrnutiu a napojeniu na prístroje.
Muža táto choroba postupne pripravila o reč, musel obmedziť prácu, prestať športovať, hoci predtým zvládol maratón, a používať invalidný vozík. Zároveň si úplne uvedomoval, kam jeho zákerná choroba speje a svoj koniec si určil sám. Kým mohol, angažoval sa v spolku ALSA, ktorý sa v ČR snaží pomáhať pacientom a informovať verejnosť, čo táto choroba prináša.

Zdroj: martinprecechtel.cz

Asistovanú samovraždu si podľa manželky vybral aj kvôli rodine. “Aby som mala s deťmi ešte šancu žiť,“ vysvetlila. Jeho voľbu preto považuje za najväčšiu obeť, ktorú môže jeden pre druhého urobiť.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport