eReport.sk
Martin Klus (SaS). Foto: tasr

Martin Klus v Indonézii: Slovensko ponúka unikátne príležitosti na rozvoj spolupráce

Indonézia je po Číne, Indii a Spojených štátoch amerických štvrtou najľudnatejšou krajinou sveta a zároveň strategicky významným štátom v regióne juhovýchodnej Ázie. Rozvoj našich politických, hospodárskych ale aj medziľudských vzťahov je preto pre Slovensko unikátnou príležitosťou, o ktorú sa musíme aktívne uchádzať. Aj preto som sem zavítal hneď s viacerými konkrétnymi návrhmi na spoluprácu pre politických predstaviteľov rôznych rezortov aj v rámci parlamentnej, kultúrnej či vzdelávacej diplomacie.

Osobitne dôležitým impulzom by malo byť aj plánované 4. zasadnutie Spoločnej komisie pre hospodársku spoluprácu, ktoré sa pre pandémiu neuskutočnilo od roku 2019. Slovenské skúsenosti a ´know-how´ môžu byť prínosom najmä v oblasti odpadového hospodárstva, poľnohospodárstva, informačných technológií či telemedicíny. V oblasti vzdelávania oceňujem štipendijný program Darmasisva, cez ktorý môžu slovenskí študenti spoznať Indonéziu, pričom tieto možnosti je potrebné nielen rozšíriť, ale aj doplniť o spoločné vedecko-výskumné projekty.“Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus vo štvrtok, 21. apríla 2022 v Jakarte, počas pracovnej návštevy Indonézskej republiky.

V indonézskej metropole rokoval s námestníkom ministerky zahraničných vecí Indonézskej republiky Mahendra Siregarom. Hlavným cieľom stretnutia bolo zintenzívnenie ekonomickej spolupráce a politického dialógu, ktorý je založený na zdieľaní spoločných hodnôt demokracie a ľudských práv. Partneri prediskutovali aj aktuálny geopolitický vývoj, najmä s ohľadom na agresiu Ruska na Ukrajine aj v kontexte predsedníctva Indonézskej republiky v skupine najväčších ekonomík sveta G20.

Zdroj: Tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Martin Klus v Indonézii: Slovensko ponúka unikátne príležitosti na rozvoj spolupráce

Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti