tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Marek Krajčí (OĽaNO). Foto: tasr

Marek Krajčí obhajuje nákup nových testov: TOTO je pravda o nich!

V uplynulých dňoch Slovensko zakúpilo 35 miliónov testov. Odborníci nákup spochybnili a tvrdia, že namiesto antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie, sme nakúpili klasické antigénové testy. Jedným z nich je aj bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana. Ministerstvo zdravotníctva sa obhajuje a tieto tvrdenia popiera. Uverejnilo zoznam tvrdení a následne na nich protiargumenty.

Nákup sa realizoval prostredníctvom Európskej komisie, kde sa jasne definovali požiadavky ministerstva a na ich základe boli Bruselom obstarané testy.

Aký je rozdiel medzi jednotlivými druhmi testov?

-Pri názalnom teste sa robí odber zo špičky nosa, preto je palička kratšia. Odberový tampón je väčší a vďaka tomu sa výter urobí z väčšej plochy. 

-Pri nazofaryngálnom teste sa výter robí z nosohltana a preto palička musí byť dlhšia. Zároveň tieto výtery môže realizovať len kvalifikovaný zdravotník.

Aké tvrdenia o zakúpených testoch sa šíria a aká je pravda?

Tvrdenie 1

Standard Q Covid AG test (výrobca Biosensor) nie je nazálny a ani samotestovací.

Pravda 1

Standard Q Covid Ag test od spoločnosti Biosensor je dodávaný názálny aj nazofaryngálny. Rozhodujúci je odberový tampón, ktorý je buď krátky (nazálny) alebo dlhý (nazofaryngálny).    

Viaceré krajiny pracujú na stratégii samotestovania občanov nazálnymi testami. Tento týždeň ČR udelila výnimku na používanie tohto výrobku na samotestovanie (viď priložený dokument) a o udelenie výnimky pre tento výrobok požiadalo aj MZ SR Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR. MZ SR doložilo úradu pre normalizáciu všetky potrebné dokumenty na udelenie tejto výnimky.

Ďalšie tvrdenie nájdete na nasledujúcej strane >>


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Marek Krajčí obhajuje nákup nových testov: TOTO je pravda o nich!

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku