eReport.sk
Štátny tajomník Marek Eštok
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Marek Eštok. Zdroj: FB / Marek Eštok

Marek Eštok: G7 zohráva kľúčovú úlohu pri aktuálnych geopolitických krízach


Z iniciatívy talianskej veľvyslankyne v Slovenskej republike Cathrine Flumianiovej sa v utorok 2. júla 2024 v Bratislave uskutočnilo za účasti štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Mareka Eštoka rokovanie veľvyslancov štátov skupiny G7 so sídlom na Slovensku.

Veľvyslankyňa Talianskej republiky Catherine Flumianiová

Pracovné stretnutie sa konalo v kontexte talianskeho predsedníctva v G7 a samitu lídrov tohto zoskupenia, ktorý sa uskutočnil 13. až 15. júna 2024 v Apulii (Borgo Egnazia) na juhu Talianska. Hlavnými témami samitu bola situácia na Ukrajine, Blízkom východe, ekonomická bezpečnosť, hybridné hrozby či budovanie partnerstiev s Afrikou.

,,Taliansko prevzalo predsedníctvo v G7 v zložitom geopolitickom kontexte pokračujúcich konfliktov, čím zohráva kľúčovú úlohu pri koordinácii odpovedí na aktuálne krízy. Aj preto oceňujeme, že Komuniké lídrov obsahuje sériu jednoznačných záväzkov,“ uviedol vo svojom vystúpení štátny tajomník M. Eštok, ktorý na rokovaní veľvyslancov zároveň informoval o konkrétnych krokoch slovenskej vlády smerovaných na pomoc Ukrajine v rámci cezhraničných projektov, v oblasti energetickej bezpečnosti a humanitárnej pomoci.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD)
  2. detská pohotovosť v Trnave

Humanitárna pomoc Slovenska v Gaze

Slovensko sa aktívne zapája do skupiny G7+ formou podpory energetického sektora svojho východného suseda. Štátny tajomník priblížil tiež humanitárnu pomoc Slovenska v Gaze. Partneri rovnako zhodnotili hlavné výstupy júnovej Európskej rady.

Skupina G7 (Group of Seven) združuje sedem štátov spojených vzájomnými hodnotami a zásadami – Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké, Taliansko. Predsedníctvo v G7 prevzalo 1. januára 2024 po siedmykrát Taliansko, ktoré v polovici júna zorganizovalo samit lídrov tohto zoskupenia za účasti zástupcov Európskej únie, Európskej rady a lídrov ďalších prizvaných štátov a medzinárodných organizácií.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Marek Eštok: G7 zohráva kľúčovú úlohu pri aktuálnych geopolitických krízach

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre