rakúsky lyžiar Marco Schwarz, foto:tasr

Manuel Feller zvíťazil v záverečnom slalome Svetového pohára

Rakúsky lyžiar Manuel Feller zvíťazil v nedeľnom slalome Svetového pohára. Na finálovom podujatí vo švajčiarskom Lenzerheide zdolal o osem stotín sekundy Francúza Clementa Noela. Tretie miesto obsadil ďalší Francúz a čerstvý majiteľ veľkého glóbusu Alexis Pinturault s odstupom 0,11 s. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

Druhé víťazstvo pre Fellera

Dvadsaťosemročný Feller si pripísal druhé víťazstvo na podujatiach SP v tomto ročníku i v kariére. Prvýkrát sa radoval 16. januára na domácom snehu vo Flachau. Záverečnú súťaž sezóny otvoril so štartovým číslom 1 Rakúšan Marco Schwarz ako istý držiteľ malého glóbusu za túto disciplínu. Na zľadovatenom podklade chytil v rovinatejšej pasáži pekný rytmus a predviedol najvyrovnanejšiu jazdu. Viedol o 18 stotín sekundy pred Noelom, priebežne tretí bol Rakúšan Adrian Pertl s odstupom 0,62 s. Iba o stotinu viac ako Pertl stratil domáci Švajčiar Ramon Zenhäusern.

Jean-Baptiste Grange ukončil kariéru

Pinturault, ktorý si v sobotu zabezpečil celkové prvenstvo v prestížnom seriáli, figuroval na deviatej priečke s mankom 1,09 s. S kariérou sa vo veku 36 rokov rozlúčil jeho krajan a dvojnásobný majster sveta v slalome (2011, 2015) Jean-Baptiste Grange. Za lídrom zaostal o 3,96 s a bol najpomalší z dvadsiatky klasifikovaných lyžiarov po prvom kole. V tom druhom už nesúťažil, cestou dolu svahom sa zdravil s ľuďmi, ktorých dlhoročne stretával v kolotoči SP, v cieľových priestoroch ho privítali členovia francúzskeho tímu. Pinturault už mohol ísť uvoľnene a dokázal, že aj v slalome patrí ku svetovej špičke, keď sa vyšvihol dokonca na pódium. Dostal sa pred neho pôvodne šiesty Feller, ktorého už nikto nepredstihol.

Trať bola v závere opotrebovaná

Trať sa v závere rozbíjala a preteky nedokončili Zenhäusern ani Pertl. Noel sa zaradil medzi Fellera a Pinturaulta a už pred štartom Schwarza malo Rakúskeho istého víťaza. Priebežný líder mal pred svojím krajanom takmer sekundový náskok, ten sa však na druhom medzičase výrazne stenčil. Na treťom už Schwarz zaostával a navyše spravil veľkú chybu, po ktorej sa prepadol na šiestu pozíciu.