eReport.sk
Igor Matovič, foto: tasr

Máme sa báť? Radil sa Matovič s Orbánom? Najvyššia DPH je v Maďarsku a zvýšila ceny!

Inšpiruje ho? Expremiér Igor Matovič má v maďarskom lídrovi Viktorovi Orbánovi veľkého spojenca. To sa ukázalo pri téme nákupu ruskej vakcíny Sputnik, no zdá sa, že Orbánov vplyv na teraz už ministra financií sa prejavuje aj v iných veciach. Matovičova daňovo-odvodová reforma so zvýšením DPH na 25% a prorodinná politika sa nápadne podobajú na maďarskú cestu.

Minulý týždeň sa Matovič stretol v Maďarsku s tamojším ministrom zahraničných vecí a obchodu Péterom Szijjártóm. Slávnostne spustili nové prepojenie energetických sietí, no nielen to. „Jasné, že sme sa bavili o všetkom aj mimo oficiálnych tém. Politike, covide, očkovaní, očkovacích preukazoch, Sputniku … a pár, zatiaľ tajomstvách,” okomentoval Matovič cestu na sociálnej sieti.

Čo boli tie tajomstvá môžeme iba hádať. Faktom však je, že tento týždeň predstavil líder OĽANO svoj ďalší veľký plán. Podporu rodiny a nárast pôrodnosti chce zabezpečiť výrazným zvýšením prídavkov na deti. Dosiahnuť to chce nárastom DPH, hovorí sa o 25%.

Maďari sú na čele rebríčka

Práve Maďari suverénne kraľujú rebríčku krajín EÚ s najvyššou daňou z pridanej hodnoty. „Najväčší borci sú Maďari, ktorí majú 27% DPH, potom nasledujú Chorváti, Švédi a Dáni s 25%,” upresnil daňový expert a bývalý minister práce za SaS Jozef Mihál. Slovensko by sa zvýšením o 5% zo súčasných 20% zaradilo v EÚ na druhé miesto za Maďarsko spolu so spomenutou trojicou štátov.

Priamej odpovedi na otázku či sa rozprával s ministrom Szijjártóm aj o dphčke a či sa inšpiroval pri svojej odvodovo-daňovej reforme Maďarskom sa Matovič vyhol. „Keďže prorodinná politika je dlhodobo jedným z programových pilierov hnutia OĽANO, podporujeme všetky opatrenia v tomto smere tak, aby sme nielen skvalitnili život slovenským rodinám, ale aj zvrátili nepriaznivý demografický trend,” odpísal nám Peter Dojčan z mediálneho tímu Obyčajných ľudí.

Igor Matovič a Viktor Orbán. Zdroj: fb/im – Foto: fb/im

Mihál: Asi sme sa inšpirovali u Maďarov

Mihál uvádza, že Matovičov návrh skutočne pripomína politiku našich južných susedov. „Maďari sa rozhodli pred niekoľkými rokmi pre veľkorysú rodinnú politiku a skutočne tie príspevky rodinám sú tam veľmi vysoké. Ale financujú to takouto vysokou dphčkou. Asi tam nejaká inšpirácia bude,” zdôraznil Mihál.

Zároveň poznamenal aký efekt toto opatrenie vyvolalo. „Voľakedy sa chodilo do Maďarska za výhodnými nákupmi. To južné Slovensko ale aj Bratislava veľmi dobre ovláda. Mám za to, že na tie výhodné nákupy sa už dávno zabudlo. Pri tej vysokej dphčke sa to musí premietnuť do cien tovarov, alebo služieb,” vyhlásil exminister.

Doplnil, že nepriamo to ovplyvní aj rast cien u ďalších komodít. „Tie ceny pôjdu všetky hore a v prvom rade pre mladé rodiny pôjdu hore ceny bývania. Zjednodušene, ak teraz stojí nejaký byt 100-tisíc, tak potom bude stať 105-tisíc,” myslí si Mihál.

Samo o sebe to nebude fungovať

Podľa ekonóma Mariána Vitkoviča nemôžme očakávať, že Matovičova reforma prinesie nárast pôrodnosti. „Určite to nebude fungovať samo osebe. Prorodinná a propopulačná politika sa nerobí tým, že začne niekto prepájať zvýšenie daní s nejakým podnetom k zvýšeniu sociálnych dávok a pomocí,” hovorí ekonóm. Dodal, že to tak nefunguje nikde vo svete.

„Čo by pomohlo jednoznačne, ale to táto vláda nesplní, je podpora nájomného bývania a vyváženejší regionálny rozvoj. To znamená skutočne aj nasilu presadiť investície do infraštruktúry v oblastiach, ktoré už dnes extrémne štrukturálne zaostávajú,” vyhlásil ekonóm pričom mal na mysli najmä východ Slovenska.

Maďari to robili z iného dôvodu

Prízvukuje, že Orbán zvyšoval dphčku kvôli úplne inému dôvodu ako sú rodinné výdavky. „Maďari majú vysokú DPH z úplne iného dôvodu. Volá sa to permanentná vnútorná devalvácia a to je hospodársko-politický režim. Tým, že Maďari majú vlastnú menu, tak môžu stále umelo podhodnocovať kurz a tým môžu byť exportne výkonný a lepšie vyvážať,” vysvetlil Vitkovič.

Zároveň sa týmto opatrením snažili prilákať zahraničných investorov, čo sa im aj darilo. Oni nám tým aj veľa investícii ukradli ľudovo povedané,” poznamenal. Druhou stranou mince bolo, že v Maďarsku nastalo zdražovanie.

„Áno, to bol aj ich cieľ, lebo oni tým, že zdražovali cez dane zvýšili vnútornú infláciu a tá devalvovala vnútorne pohyb. To je ten trik tej politiky,” uviedol ekonóm, ktorý očakáva, že podobné zdražovanie by nastalo aj u nás. „Áno zvýšenie DPH samozrejme by malo zvýšiť ceny. Otázka je čoho a ako,” uzavrel.


Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport