eReport.sk
slovensko, koronavirus, covid
Ilustračné foto: shutterstock

Máme Omikron už aj na Slovensku? Mikasov úrad reaguje

Omikron variant, teda nový variant nového koronavírusu, sa na Slovensku v doposiaľ testovaných vzorkách nepotvrdil. Informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Na výzvu ÚVZ pre cestujúcich do pondelka do 12.00 h zareagovalo približne 120 ľudí. “Vzhľadom na nový variant omikron sme prispôsobili organizáciu sekvenovania vzoriek tak, aby pozitívne vzorky od ľudí, ktorí prišli z potenciálne rizikových krajín, boli sekvenované prioritne,” priblížil úrad s tým, že sekvenuje všetky pozitívne vzorky od osôb, ktoré sa zaregistrovali v systéme eHranica.
      
V sekvenovaní vzoriek stále pokračuje. O laboratórnom potvrdení nového variantu omikron bude ÚVZ SR verejnosť okamžite informovať. Mikasov úrad vyzval ľudí, ktorí za posledných 14 dní navštívili Juhoafrickú republiku, Botswanu, Namíbiu, Lesotho, Eswatini, Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong a Seychely, aby sa urýchlene nahlásili na e-mailovú adresu omikron@uvzsr.sk. Uviesť treba meno, priezvisko, telefónne číslo a okres, v ktorom sa osoba aktuálne zdržuje. Nahlásených kontaktuje príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a určí ďalší postup. ÚVZ prosí ľudí, aby výzvu brali vážne a neodignorovali ju.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hlavný hygienik SR Ján Mikas.


Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok (26. 11.) označila novoobjavený variant omikron, známy aj ako B.1.1.529, za “variant vyvolávajúci znepokojenie”. Nie je vylúčené, že môže byť infekčnejší ako v súčasnosti globálne rozšírený variant delta.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Máme Omikron už aj na Slovensku? Mikasov úrad reaguje

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti