eReport.sk
Predsedom maďarskej vládnej strany Fidesz zostáva Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. Ilustračné foto: tasr/ap

Maďarsko neuspelo! Odvolalo sa proti verdiktu o porušení práv menšín vo voľbách. Ale ten platí


Maďarská vláda neuspela s odvolaním proti verdiktu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Podľa toho časť maďarského volebného systému upravujúca voľby v prípade voličov z radov národnostných menšín porušuje Európsky dohovor o ľudských právach. Verdikt, ktorý vyniesol súd sídliaci v Štrasburgu vlani 10. novembra, tak nadobudol právoplatnosť. Informoval o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na piatkovú správu servera hvg.hu.

Maďarský parlament bude 23. mája hlasovať o zmene pravidiel procesu volieb. Avšak aktuálny balík zmien nezahŕňa prepísanie volebného systému súvisiaceho s národnostnými menšinami, k čomu uvedený rozsudok ESĽP zaväzuje maďarskú vládu, píše hvg.hu.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Pavol Lančarič
  2. Blanár o dúhových politikoch
  3. Ladislav Kamenický
  4. Hlasák naložil Vagovičovi

Svojho zástupcu volili tretíkrát

Päťčlenný senát ESĽP rozhodol 3. apríla tohto roka o zamietnutí odvolania, ktoré maďarské ministerstvo spravodlivosti predložilo vo februári.

Senát v pôvodnom verdikte skonštatoval, že súčasný maďarský volebný zákon nezabezpečuje dostatočne „slobodné vyjadrenie názoru ľudu pri voľbe zákonodarného orgánu“.

Príslušníci 13 národnostných menšín v Maďarsku mali v parlamentných voľbách 3. apríla 2022 možnosť tretíkrát voliť svojho zástupcu.

Menšinoví voliči sa môžu rozhodnúť

Menšinoví voliči v Maďarsku majú podľa ESĽP možnosť rozhodnúť sa, či chcú voliť z celoštátnej straníckej listiny alebo z kandidátky národnostných menšín. Tí, ktorí chcú hlasovať za národnú listinu, sa musia vzdať voľby zo straníckej listiny. V prípade, že si zvolia možnosť voľby z kandidátky národnostných menšín, musia sa osobitne zaregistrovať.

Súd maďarskému volebnému systému ďalej vytýka, že takouto povinnou registráciou je porušené právo na tajné voľby.

Menšinová kandidátka je uzavretým zoznamom, ktorý neposkytuje možnosť skutočného prejavu vôle voličov. A podľa verdiktu súdu zásadným obmedzením práva je aj skutočnosť, že z 13 maďarských menšín má 11 nízky počet príslušníkov, ktorý v zmysle aktuálne platného volebného zákona nemá ani len matematickú šancu získať plnoprávny poslanecký mandát, ale iba mandát takzvaného parlamentného hovorcu.

Slovákov je málo

Parlamentný hovorca Slovákov Anton Paulik pred vlaňajšími aprílovými parlamentnými voľbami v rozhovore pre TASR uviedol, že na získanie plnoprávneho poslaneckého mandátu by Slováci potrebovali mať zaregistrovaných zhruba 30-tisíc. Čo čo nie je možné, pretože slovenská komunita ani podľa štatistiky toľko členov nemá.

Ak by parlamentní hovorcovia národnostných menšín neboli v parlamente, tak by sa neriešili aktuálne problémy financovania menšinových samospráv. Pretože štátne dotácie sa poskytujú na základe ich aktivít v predchádzajúcom roku, spresnil Paulik.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Maďarsko neuspelo! Odvolalo sa proti verdiktu o porušení práv menšín vo voľbách. Ale ten platí

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne