eReport.sk
Bosna a Hercegovina patria do Únie
Maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj: fb/vo

Maďarsko eurofondy zatiaľ nedostane. Nedávne reformy nestačia

Európska komisia (EK) v piatok uviedla, že nedávne reformy v oblasti boja proti korupcii v Maďarsku nestačia na uvoľnenie 7,5 miliardy eur z eurofondov pre túto krajinu. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. zavedenie sankcií voči Maďarsku
  2. Je dôležitejšia vojna alebo mier?

Exekutíva EÚ v novembri odporučila pozastaviť tieto financie pre Budapešť vzhľadom na obavy týkajúce sa právneho štátu a korupcie. Vláda premiéra Viktora Orbána reagovala blokovaním rozhodnutí EÚ o finančnej pomoci Ukrajine a globálnej minimálnej dani z príjmov právnických osôb.

Zaujatá komisia?

V snahe vyriešiť túto situáciu členské krajiny EÚ vedené Francúzsko a Nemecko požiadali eurokomisiu, aby zhodnotila najnovšie reformy v Maďarsku. Komisia však svoje stanovisko potvrdila aj v druhom hodnotení. „Bez ohľadu na kroky podniknuté Maďarskom sa celkové riziko pre rozpočet Únie nezmenilo,“ uviedol eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn v piatkovom liste adresovanom českému predsedníctvu v Rade EÚ.

Podmienky na konfrontáciu

Znamená to, že členské štáty Únie musia do 19. decembra rozhodnúť, či financie z rozpočtu EÚ budú Maďarsku pozastavené. Vytvára to pôdu pre potenciálnu konfrontáciu Orbána s ďalšími lídrami na budúcotýždňovom summite v Bruseli, napísala AFP.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Maďarsko eurofondy zatiaľ nedostane. Nedávne reformy nestačia

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti