eReport.sk
Maďari sa obrátili na medzinárodné inštitúcie
Minister zahraničných vecí Maďarskej republiky Péter Szijjártó. Zdroj: tasr

Szijjártó: Žiadame, aby Ukrajina prestala ohrozovať maďarské menšiny na Ukrajine!


 Maďarská vláda sa obrátila na medzinárodné inštitúcie, aby obhajovala práva Maďarov žijúcich v Zakarpatskej oblasti. V stredu to oznámil v Štrasburgu šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, s odvolaním sa na agentúru MTI informuje spravodaca TASR v Budapešti.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vojna je najmä biznis
  2. Bábkoherečka MIRRI nezvládla
  3. Už konečne ukončia vojnu?
  4. O mieri zas ani slovo

Stačilo!

Maďarský minister zdôraznil, že ide o naliehavú záležitosť, pretože podľa nového ukrajinského zákona na Ukrajine od septembra prakticky zaniknú národnostné školy.

„Zákon schválený koncom minulého roka ešte viac zhoršuje situáciu maďarskej menšiny v Zakarpatskej oblasti, preto je potrebné záležitosť predložiť medzinárodným inštitúciám,“ povedal Szijjártó.

Podotkol, že maďarská vláda to urobila aj napriek tomu, že v čase vojny dočasne pozastavila riešenie problémov práv menšín na Ukrajine.

Obmedzujú menšiny

Pripomenul, že podľa kritizovaného ukrajinského zákona sa štatút 99 maďarských národnostných škôl od septembra zmení na štátne školy „s istým stupňom prístupu k maďarskému jazyku.“

Ďalším problémom je, že počnúc štvrtým ročníkom sa postupne má znižovať podiel vyučovania v maďarskom jazyku až na štyridsať percent, zanikne aj maturita, prijímacie skúšky a vzdelávanie na učňovských školách v menšinovom jazyku.

Maďari sa obrátili na medzinárodné inštitúcie

Szijjártó ocenil, že na základe spoločnej maďarsko-rumunskej iniciatívy postúpi túto vec Parlamentné zhromaždenie Rady Európy so sídlom v Štrasburgu Benátskej komisii.

Dodal, že skupina expertov na ústavné právo by mala pripraviť stanovisko do júna.

Ukrajina

Pritom týmto zákonom mala vyhovieť jednej z požiadaviek Bruselu. A prestať ním diskriminovať menšiny. Ktoré sa po jeho prijatí, majú ešte horšie. Ale veď tak nevadí.. Sme predsa vo vojne. A kto je vo vojne, zrejme môže úplne všetko.

Poslanec parlamentu a člen výboru pre ľudské práva, deokupáciu a reintegráciu dočasne okupovaných území, národnostných menšín a medzinárodných vzťahov Taras Tarasenko po jeho prijatí uviedol:

„Na nikoho sa nezabudne a nebude existovať žiadna diskriminácia. Každý občan Ukrajiny bez ohľadu na etnický pôvod bude mať možnosť poznať ukrajinský jazyk aj svoj rodný jazyk, študovať v tomto jazyku, poznať svoju kultúru.“

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Szijjártó: Žiadame, aby Ukrajina prestala ohrozovať maďarské menšiny na Ukrajine!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: