eReport.sk
Francúzsky prezident Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: tasr/ap

Macron zverejnil list Francúzom: Znova sa uchádzam o vašu dôveru!

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok večer oficiálne oznámil, že bude kandidovať v aprílových prezidentských voľbách. Bude sa tak uchádzať o druhé funkčné obdobie. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

V „liste Francúzom“ zverejnenom vo štvrtok na francúzskych webových stránkach Macron uviedol: „Znova sa uchádzam o vašu dôveru. Som kandidát, ktorý s vami vymyslí francúzsku a európsku jednotnú odpoveď na výzvy tohto storočia.“

Pôvodné plány na kampaň sa zmenili

Macron v minulosti naznačoval, že sa chce uchádzať o znovuzvolenie v prezidentských voľbách, ktoré sa budú konať v dvoch kolách 10. apríla a 24. apríla, ale oficiálne to oznámil až vo štvrtok večer, pripomenula agentúra AP.

Jeho pôvodné plány na kampaň sa však zmenili, pretože sa začala invázia Ruska na Ukrajine. V posledných týždňoch venoval Macron väčšinu svojho času diplomatickým rozhovorom so svetovými lídrami a koordinovaniu krokov s európskymi aj ďalšími západnými spojencami.

Macron je populárnejší než jeho vyzývatelia

Macron svoju predvolebnú kampaň odštartoval spomínaným listom jeden deň pred konečným termínom na vyhlásenie kandidatúry. Nadchádzajúci víkend Macron pôvodne plánoval vystúpiť pred zhromaždením svojich stúpencov v prístavnom meste Marseille, nakoniec ho však zrušil v dôsledku konfliktu na Ukrajine.

Prieskumy verejnej mienky však napriek tomu ukazujú, že Macron je populárnejší než jeho vyzývatelia. Táto priepasť v popularite sa ešte rozšírila po ruskej invázii na Ukrajinu – Macron si polepšil, zatiaľ čo je hlavná rivalka Valérie Pécresseová si pohoršila, analyzuje AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin
  2. Je Macron cynický?
  3. Emmanuel Macron
  4. Vladimír Putin.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron zverejnil list Francúzom: Znova sa uchádzam o vašu dôveru!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti