eReport.sk
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: tasr/ap

Macron v prieskumoch vedie, Le Penovú predbehla Pécressová

Podľa najnovšieho predvolebného prieskumu vo Francúzsku by prezidentské voľby znovu vyhrala úradujúca hlava štátu Emmanuel Macron. V prieskume verejnej mienky, ktorý pre denník Les Echos uskutočnila agentúra Opinionway, mal Macron podporu 25 percent voličov.

Prekvapením je podľa Les Echos druhé miesto Valérie Pécressovovej, bývalej ministerky školstva z čias prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Vo voličskej sonde, ktorá bola realizovaná medzi 2. a 4. januárom, získala 17 percent. Pécressová tak tesne predbehla nacionalistku Marine Le Penovú, ktorá bola dlhodobo druhá za Macronom. Teraz jej namerali 16 percent.

Pécressová úmysel kandidovať oznámila už vlani v júli

Päťdesiatštyriročná Valérie Pécressová je v súčasnosti prezidentkou Regionálnej rady Île-de-France. Pôsobí v Republikánskej strane, ktorá si ju v primárkach 4. decembra vybrala ako kandidátku do prezidentských volieb. Pécressová úmysel kandidovať oznámila už v júli minulého roku, v prieskumoch však začala rásť až na prelome novembra a decembra.

Svoju politickú kariéru začala v roku 1998 ako poradkyňa bývalého prezidenta Jacquesa Chiraca. Neskôr pôsobila v Národnom zhromaždení, kým sa v roku 2007 nestala ministerkou školstva a výskumu v kabinete premiéra Françoisa Fillona. Po roku 2011 sedela aj na stoličke ministra rozpočtu a štátnych reforiem, píše francúzsky denník Le Monde.

Macronovi v posledných týždňoch preferencie klesajú

Bývalá ministerka je umiernenou pravičiarkou, v rozhovore pre denník Le Point sa opísala ako “z dvoch tretín Angela Merkelová, z jednej tretiny Margaret Thatcherová”. V prípade, že by sa v druhom kole volieb stretli Emmanuel Macron a Valérie Pécressová, podľa OpinionWay by zvíťazil úradujúci prezident s 53 percentami hlasov. Macronovi však v posledných týždňoch preferencie klesajú, navyše oficiálne ešte neohlásil kandidatúru. Francúzske prezidentské voľby sa budú konať 10. apríla, prípadné druhé kolo bude o dva týždne neskôr.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Francúzsky prezident Emmanuel Macron
  2. Rodina sleduje francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona počas televízneho rozhovoru v obci Ascain na juhozápade Francúzska v stredu 15.decembra 2021.
  3. Bývalá francúzska ministerka spravodlivosti a známa osobnosť ľavicovej politiky Christiane Taubiraová.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron v prieskumoch vedie, Le Penovú predbehla Pécressová

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti