eReport.sk
Francúzsky prezident Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron, zdroj foto: tasr

Macron prerušil povolebné mlčanie: Francúzsky prezident sa hodlá vyriešiť patovú situáciu. Ako?


Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu vyzval republikánske politické sily, aby viedli dialóg s cieľom vytvoriť pevnú a nevyhnutne aj pluralitnú väčšinu. Z výsledku nedávnych predčasných parlamentných volieb vyplynulo, že žiadna z politických strán nemá väčšinu, čo vytvára na politickej scéne patovú situáciu.

V liste adresovanom francúzskemu ľudu, ktorý v stredu uverejnili viaceré regionálne noviny, Macron dodal, že nového premiéra vymenuje po tom, čo budú mať poslanci „trochu času“ na rokovanie o vládnom programe. Doplnil, že medzičasom zostane vo funkcii vláda premiéra Gabriela Attala.

Prerušil mlčanie

Podľa denníka Le Parisien Macron týmto listom prerušil svoje mlčanie trvajúce od nedeľných volieb. Ocenil v ňom, že voliči prišli k volebným urnám vo veľkom počte, pričom túto mobilizáciu označil za znak vitality republiky.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. novozvolený prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini
  2. Michal Šimečka
  3. Envirorezort má v prípade vrakunskej skládky urobiť sanačné opatrenia
  4. Prezident SR Peter Pellegrini

Pripomenul, že hoci krajná pravica v prvom kole volieb zvíťazila s takmer 11 miliónmi hlasov, voliči jej „jasne nedovolili prevziať vládu“. Konštatoval však tiež, že v druhom kole „nikto nevyhral“: žiadna politická sila nezískala dostatočnú väčšinu a všetky bloky alebo koalície, ktoré vzišli z týchto volieb, sú v menšine. Charakter volieb, poznačený jasnou požiadavkou voličov na zmenu a rozdelenie moci, politické strany „zaväzuje k hľadaniu širokého konsenzu,“ uviedol Mac

Vyzval všetky strany, ktoré spĺňajú kritéria

Francúzsky prezident preto vyzval všetky politické sily, ktoré sa stotožňujú s inštitútmi republiky, právnym štátom, parlamentarizmom, európskou orientáciou a obranou francúzskej nezávislosti, aby sa zapojili do dialógu s cieľom vytvoriť „pevnú väčšinu, nevyhnutne pluralitnú“.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron prerušil povolebné mlčanie: Francúzsky prezident sa hodlá vyriešiť patovú situáciu. Ako?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: