eReport.sk
Na kombosnímke vľavo Emmanuel Macron a Marine Le Penová,
Na kombosnímke vľavo Emmanuel Macron a Marine Le Penová, Foto: tasr/ap

Macron Le Penovej: Ak to urobíte, spôsobíte občiansku vojnu. Hovorím to úprimne…

Centristický francúzsky prezident Emmanuel Macron počas stredajšej televíznej predvolebnej debaty s Marine Le Penovou varoval pred rozpútaním „občianskej vojny“, ak táto jeho krajne pravicová rivalka bude zvolená za hlavu štátu a zrealizuje svoje plány na zákaz nosenia moslimskej šatky na verejnosti. TASR prevzala správu od agentúry AFP.

Počas debaty Le Penová potvrdila, že si stojí za svojou myšlienkou zakázať šatku, ktorú nazvala „uniformou zavedenou islamistami“, ale zdôraznila, že nebojuje proti islamu.

Le Penová: Chcem bojovať proti islamizmu

Macron odpovedal: „Ak to urobíte, spôsobíte občiansku vojnu. Hovorím to úprimne… Francúzsko, domov osvietenstva a univerzalizmu, sa stane prvou krajinou na svete, ktorá zakáže náboženské symboly na verejných priestranstvách. To je to, čo navrhujete, nedáva to zmysel.“

„Chcem bojovať proti islamizmu, pretože na rozdiel od toho, čo hovoríte, som nezabudla, že existuje terorizmus, nezabudla som, že existujú islamisti,“ povedala na adresu Macrona.

„Myslím si, že musíme zaviesť zákon proti islamistickej ideológii. Nebojujem proti náboženstvu, nie som proti islamu, čo je náboženstvo, ktoré má svoje miesto (vo Francúzsku)… Bojujem proti islamistickej ideológii, čo je spôsob myslenia, ktorý podkopáva základy našej republiky, ktorý podkopáva rovnosť medzi mužmi a ženami, podkopáva sekularizmus, podkopáva demokraciu,“ dodala Le Penová.

Macron je na tom podľa prieskumov lepšie

Podľa predvolebných prieskumov sa v nedeľňajšom druhom kole prezidentský volieb umiestni Le Penová za Macronom. V najnovších troch predvolebných prieskumoch z utorka sa náskok Macrona dokonca mierne zvýšil a ich výsledky naznačujú, že by súčasný prezident v druhom kole volieb mohol v priemere získať 55,83 percenta hlasov. To je o jeden percentuálny bod viac, než ukazoval priemer predvolebných prieskumov v piatok, a o tri percentuálne body viac, než naznačoval priemer piatich predvolebných prieskumov uskutočnených ešte pred prvým kolom prezidentských volieb.

Kandidáti a ich „nočné mory“

Kampaň pravičiarky Le Penovej však v posledných dňoch zápasí s tým, ako vysvetliť voličom jej zámer zakázať nosenie hidžábu na verejnosti. Macronovu kampaň zase ohrozuje jeho zámer zaviesť neskorších odchod do dôchodku. Agentúra Reuters upozorňuje na to, že Le Penovej postavenie  môže ohroziť aj obdiv, ktorý v minulosti prejavovala k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predsedníčka francúzskeho krajne pravicového Národného združenia (RN) Marine Le Penová
  2. Francúzska pravicová líderka a prezidentská kandidátka Marine Le Penová.
  3. Ivan Korčok.
  4. Predsedníčka francúzskeho krajne pravicového Národného združenia (RN) Marine Le Penová
  5. Prezidentská kandidátka Marine Le Penová sa rozpráva so svojimi podporovateľmi.
  6. Ľavicový kandidát na francúzskeho prezidenta Jean-Luc Mélenchon
  7. Emmanuel Macron


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron Le Penovej: Ak to urobíte, spôsobíte občiansku vojnu. Hovorím to úprimne…

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti