eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Má toto nejaký zmysel? Formulár na sčítanie môžete vyplniť aj viac ako raz

Nepamätáte si, či ste už vyplnili online formulár, ktorý slúži na sčítanie obyvateľstva? Prípadne to možno spravil niekto za vás a nedoplnil tam správne údaje. Pokojne môžete vyplniť formulár ešte raz.

Maximálne sa však môžete registrovať dva razy. Prečo je to tak? Podľa štatistického úradu tým zvyšujú pravdepodobnosť, že sa sčíta naozaj každý. „Možnosť opakovane vyplniť formulár zaručuje pre štatistické účely úplnosť sčítania obyvateľov. Pokrýva situácie ako napríklad ak by formulár vyplnilo i dieťa do 18 rokov i rodič, dieťa na dočasnom pobyte v zahraničí i rodič, prípadne obaja rodičia sčítajú dieťa v striedavej starostlivosti,“ povedala pre eReport hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov a domov 2021 Jasmína Stauder. Podľa úradu sa netreba obávať, pretože každý bude sčítaný iba raz. „Ak by možnosť dvakrát nebola, mohlo by to viesť k vyššej pravdepodobnosti, že nebude obyvateľ sčítaný vôbec,“ dodala hovorkyňa.

Nie ste si istý, či vás už niekto registroval? Vyplniť formulár na sčítanie obyvateľov môžete až dvakrát. – Foto: tasr

Počíta však úrad s možnosťou, že napríklad rodičia dieťaťa v striedavej starostlivosti nevyplnia údaje pravdivo, prípadne ich vyplnia rozdielne? „Duplicity sa eliminujú pri štatistickom spracovaní podľa úplnosti formulára, kontrolou na administratívnych zdrojoch údajov (Register fyzických osôb, registre sociálnej poisťovne, registre Ministerstva školstva atď.) a pravdepodobnostným modelom,“ dodala hovorkyňa. Inak povedané, údaje, ktoré vyplníte vo formulári sa budú porovnávať aj s inými údajmi, ktoré už má štát k dispozícii. A tých už nie je málo.

Aj prezidentka už vyplnila elektronický formulár – Foto: tasr

Zaujímalo nás, či je možné skutočnosť, že sa dá dvakrát vyplniť formulár, nejak zneužiť. Oslovili sme preto IT experta Ondreja Macka. „V skutočnosti, ak by chcel niekto za mňa vyplňovať tento dotazník, tak on musí vedieť moje rodné číslo a musí správne odpovedať na doplňujúce otázky ako je napríklad moje krstné meno, kde bývam a podobne. Ale to samozrejme dá nájsť. Ale pri ďalších údajoch bude odpovedať menej presne. Z môjho pohľadu sa nedá povedať, že by sa to dalo zneužiť,“ upokojil odborník.

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.