eReport.sk
Na snímke uprostred predseda strany SMER-SD Robert Fico
zdroj: tasr/ Na snímke uprostred predseda strany SMER-SD Robert Fico

Má Smer chcieť zmierenie? Nebuďme naivní


Téma politického zmierenia sa vynára od pokusu o život predsedu vlády v máji v Handlovej. Časť politickej reprezentácie najprv vyjadrila pripravenosť sadnúť si za okrúhly stôl, ktorý chcela zorganizovať vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová. Prečítajte si náš najnovší redakčný komentár.

Zmierenie

Cieľom malo byť dohodnúť sa na nových pravidlách politickej kultúry a zrejme tiež prijať záväzok politicky menej na seba útočiť. Čoskoro sa však k predsedovi SNS Andrejovi Dankovi pridali aj viacerí politici zo Smeru v odmietaní takéhoto gesta, prinajmenšom, pokiaľ by mala v čele stola sedieť Zuzana Čaputová.

Na druhej strane sa o možných gestách zmierenia neprestalo diskutovať. Aj predstavitelia Smeru vyjadrili snahu v niektorých prípadoch zmierniť rétoriku, prípadne sa aj za ostrejšie výroky z minulosti ospravedlnili.

Tento týždeň sa téma objavila znovu. Minister obrany Róbert Kaliňák vyjadril opatrnú pripravenosť ďalej o nej diskutovať, aj prijať účasť na prípadnom okrúhlom stole predstaviteľov parlamentných strán. Na druhej strane podpredseda parlamentu Tibor Gašpar pokračovanie v podobných pokusoch rázne odmietol.

Fico vyzval k ostražitosti

Predseda vlády Róbert Fico vo svojom prvom vystúpení pred publikom po období liečenia tiež skôr vyzval k ostražitosti. Chce, aby sa spájali sily, ktoré sú za ochranu domácich hodnôt a pomenoval aj nepriateľov týchto hodnôt, kam celkom jasne spadá aj veľká časť opozície.

A mal pravdu. Téma zmierenia je nepochybne chvályhodná. Väčšina občanov by si určite želala žiť v pokojnom štáte, kde si politici síce vymieňajú názory a navzájom sa kritizujú, ale bez zbytočných emócií. 

Problém je len v jednom: masku slušnosti rady používajú práve tie sily, ktoré majú voči našej spoločnosti tú najagresívnejšiu agendu. 

A je to tak už od roku 1989. Václav Havel s plachým úsmevom likvidoval slovenské zbrojárstvo vypúšťaním deklarácií, že Československo ako krajina mieru už nebude predávať zbrane. Obchodní partneri našich podnikov sa rýchlo zľakli. 

Mohlo by vás zaujímať:

  1. poslanec Richard Glück (SMER-SSD).
  2. predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)
  3. Robert Fico, premiér SR
  4. Predseda vlády Ukrajiny Denys Šmyhaľ a predseda vlády SR Robert Fico

Jeden z najväčších „slušňákov“ domácej politiky Ivan Mikloš, veľký priateľ mladých naivných novinárskych úderiek, zorganizoval masívny výpredaj strategických podnikov, z ktorého sa Slovensko už nikdy poriadne nespamätalo.

Aj „slušný“ Andrej Kiska pôsobil najmä ako bábka americkej politiky, ktorej kvitoval všetko, od sankcií proti Kube po východné rozširovanie NATO. Podobne ako Zuzana Čaputováči Ivan Korčok.

Aj vtedy, keď niekto z vládnej koalície v dobrej viere ponúkne ruku na zmierenie, nijako to nepreruší tok agresívnych a deštrukčných článkov v opozičných médiách – čo sú v podstate všetky médiá hlavného prúdu, hoci situácia sa začína pomaly meniť.

Kultivovanie politiky

Kultivujme politiku, naozaj je dobré v niektorých veciach sa znovu a znovu zamýšľať nad hranicami emotívnych prejavov. No na druhej strane si treba aj jasne povedať: ak hlboké politické zmierenie, tak až v ďalekej budúcnosti. 

Opoziční politici v skutočnosti žiadne zmierenie nechcú, potrebujú najmä, aby ľudia poľavili v ostražitosti. A z praktického hľadiska sa snažia najmä docieliť, aby vláda upustila od úsilia nastavovať nové pravidlá fungovania médií či mocného sektora politických mimovládok. A to sa nesmie stať.

Nebuďme zbytočne agresívni tam, kde netreba. Ale na druhej strane hlavne nebuďme naivní.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Má Smer chcieť zmierenie? Nebuďme naivní

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: