Americkí experti na kybernetickú bezpečnosť získali dôkazy o účasti Bieloruska na dlhodobej hackerskej a dezinformačnej kampani zameranej voči krajinám na východnom krídle Severoatlantickej aliancie a EÚ. Informovala o tom agentúra AP.
Obvinenia z účasti Bieloruska na činnosti skupiny hackerov známej pod označením Ghostwriter sa uvádzajú v utorok zverejnenej správe renomovanej americkej firmy Mandiant, ktorá sa zaoberá otázkami kybernetickej bezpečnosti a úzko spolupracuje s tajnými službami a úradmi západných krajín.
Majú presvedčivé dôkazy
Autori správy podľa vlastných vyjadrení získali presvedčivé dôkazy o tom, že do uvedenej hybridnej kampane boli zapojené bieloruské úrady, ktoré hackerom poskytovali technickú pomoc. Domnievajú sa tiež, že táto hackerská skupina pravdepodobne vyvíjala svoju činnosť z bieloruskej metropoly Minsk a bola podporovaná aj tamojšou armádou. Bieloruská vláda sa k obvineniam uvedeným v správe bezprostredne nevyjadrila, píše AP.
Za cieľ majú vyvolať rozbroje medzi členmi NATO
Cieľom hackerskej a dezinformačnej kampane Ghostwriter, prebiehajúcej od roku 2016 je vyvolať rozbroje medzi členmi NATO a získať prístup k utajeným skutočnostiam. Viaceré členské krajiny EÚ vyslovili podozrenia, že za ňou stojí Rusko, ktoré je blízkym spojencom bieloruského lídra Alexandra Lukašenka. Spojitosť „ghostwriterov“ s Bieloruskom sa v utorkovej správe objavila zrejme po prvý raz, uvádza agentúra AP.
Bude vás zaujímať:
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Lukašenkovi hackeri? Experti obvinili Bielorusko z účasti na kampani voči krajinám NATO