eReport.sk
Alexander Lukašenko., foto: shutterstock

Lukašenko podpíše významný dekrét: Ak prezidenta zastrelia, moc prevezme bezpečnostná rada

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v sobotu oznámil, že podpíše dekrét, na základe ktorého bezpečnostná rada krajiny prevezme právomoci prezidenta v prípade, že prezident nebude schopný svoje povinnosti vykonávať. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na bieloruskú  štátnu tlačovú agentúru BelTa.

“Ak prezidenta zastrelia, moc na druhý deň prevezme bezpečnostná rada,” povedal prezident. Moc v krajine na základe súčasných pravidiel – v prípade neschopnosti prezidenta zastávať svoju funkciu – preberá prezidentské právomoci premiér, píše Reuters. Premiér právomocami disponuje až dovtedy, kým nový prezident nezloží prísahu.

Premiér bude v prípade neprítomnosti prezidenta na čele bezpečnostnej rady, dodal Lukašenko. Lukašenko je prezidentom Bieloruska od roku 1994. Táto krajina sa však zmieta vo vnútropolitickej kríze od minuloročných prezidentských volieb, ktoré oficiálne s viac ako 80 percentami vyhral dlhoročný prezident Lukašenko. Bieloruská opozícia i Západ považujú voľby za zmanipulované a v Bielorusku bezprostredne po voľbách prepukli protesty.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport