tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko.
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Foto: tasr

Lukašenko o vojne aj o sebe: Áno, náš systém moci je prísnejší. Ja však nie som žiadny diktátor!

Západ chcel vyvolať konflikt s Ruskom a preto vyvolal vojnu na Ukrajine. Vo štvrtok to uviedol bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v exkluzívnom rozhovore pre agentúru AFP, v ktorom vyzval na ukončenie konfliktu na Ukrajine. Hovoril aj o vnútropolitickej situácii v Bielorusku, pričom vyhlásil, že nie je žiadny diktátor.

„Vy (Západ) ste podnietili túto vojnu a pokračujete v nej. Ak by Rusko vás, členov NATO, nepredbehlo, zorganizovali by ste sa a zasadili by ste mu úder,“ povedal bieloruský prezident.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) si podáva ruku s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom počas ich stretnutia v rámci návštevy kozmodrómu Vostočnyj.
  2. Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) si podáva ruku s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom počas ich stretnutia v rámci návštevy kozmodrómu Vostočnyj.
  3. Ruský prezident Vladimir Putin.
  4. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko
  5. Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin.
  6. Richard Moore.

Lukašenko ďalej uviedol, že ukrajinskí predstavitelia môžu vojnu ukončiť tým, že si s Ruskom sadnú za  rokovací stôl, akceptujú jeho požiadavky a „dohodnú sa, že ho nikdy nebudú ohrozovať“. „Všetko závisí od Ukrajiny. Zvláštnosťou je, že túto vojnu možno teraz ukončiť za prijateľnejších podmienok pre Ukrajinu,“ uviedol.

„Nemusí to zájsť k jadrovej vojne“

Podľa bieloruského prezidenta je potrebné ukončiť tento konflikt a predísť vypuknutiu jadrovej vojny. „Zastavme to a potom prídeme na to, ako ďalej žiť… Nemusí to zájsť k jadrovej vojne, nie je to potrebné,“ povedal.

Bielorusko ako blízky spojenec Moskvy, je jedinou európskou krajinou, ktorá podporila ruskú inváziu 24. februára. Umožnila tiež vstup ruských jednotiek na Ukrajinu cez svoje hranice a v prvých týždňoch invázie im poskytovalo aj logistickú podporu.

„Áno, náš systém moci je prísnejší“

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vo štvrtok pripustil, že riadi autoritársky štát, ale vyhlásil, že v jeho izolovanej krajine nie sú politickí väzni.

„Áno, náš systém moci je prísnejší. Dokonca nevylučujem ani slovo ´autoritársky´,“ povedal Lukašenko v hlavnom meste Minsk.

Bieloruská ľudskoprávna organizácia Viasna v súčasnosti registruje 1259 politických väzňov. Lukašenko však poprel „reči o stovkách“ uväznených ľudí a tvrdil, že „vo väznici v súčasnosti nie je nikto z opozície“.

Na tému ľudí, ktorí protestovali proti jeho spornému znovuzvoleniu v roku 2020, povedal: „Títo ľudia rozprávajú proti štátu. Nie proti úradom – proti štátu a svojmu vlastnému národu.“

„Nie som žiadny diktátor“

Lukašenko potlačil demonštrácie s pomocou ruského spojenca, prezidenta Vladimira Putina. Hlavní lídri protestov sú teraz uväznení alebo v exile, píše AFP.

„Nie som žiadny diktátor,“ trval na svojom názore 67-ročný prezidenta, ale pripustil, že Bielorusko má „prvky autoritárskeho režimu“.

„Dokonca si ani nespomínam, či tí prominentní zločinci, ktorí podnecovali vzburu, či sú vo väzení,“ povedal. „Možno jeden, dvaja boli odsúdení,“ dodal.

Z Bieloruska v roku 2020 ušla Sviatlana Cichanovská, ktorá v prezidentských voľbách v auguste 2020 kandidovala proti Lukašenkovi namiesto svojho uväzneného manžela. Teraz vedie bieloruskú opozíciu z exilu v Litve, pričom jej manžel Siarhej Cichanovský si odpykáva 18 rokov väzenia pre politicky motivované obvinenia.

Kritizoval Poľsko, hovoril o sprisahaní Varšavy

Lukašenko je pri moci od roku 1994. V krajine vklinenej medzi Rusko, Poľsko, Ukrajinu a pobaltské štáty, udržiava pomery ako zo sovietskych čias. Aj štvrťstoročie po páde Sovietskeho zväzu (ZSSR) má bezpečnostnú službu nazývanú KGB, funguje tu príkazová ekonomika a za hlavného spojenca, veriteľa a poskytovateľa lacných energií pokladá svojho bývalého „pána“: Moskvu.

Lukašenko znova povedal, že jeho politickí odporcovia sú financovaní zahraničím, prevažne Poľskom. „Čo, chceli ste, aby som tu potichu sedel?“ položil otázku a vyhlásil, že protesty boli Varšavou zorganizovaným sprisahaním s cieľom „rozbiť Bielorusko“.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lukašenko o vojne aj o sebe: Áno, náš systém moci je prísnejší. Ja však nie som žiadny diktátor!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku