eReport.sk
Na snímke sonda Rosetta počas preletu okolo planéty Zem v roku 2005 z vesmírnej misie – prvého kontrolovaného pristátia sondy na povrchu kométy na Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach 12. novembra 2014.
Na ilustračnej snímke pohľad na planétu Zeme z vesmíru. Foto: tasr

Ľudstvo vymiera? OSN: Svetová populácia rastie čoraz pomalšie!

Počet ľudí na Zemi rastie čoraz pomalšie, vyplynulo v pondelok z novej správy Organizácie Spojených národov (OSN). V roku 2020 podľa nej miera rastu svetovej populácie po prvý raz od roku 1950 klesla pod jedno percento ročne, informovala agentúra DPA.

Správa prichádza na Svetový deň populácie, ktorý každoročne pripadá na 11. júla. OSN podľa nej napriek zaznamenanému trendu očakáva, že svetová populácia prekročí ešte tento rok hranicu ôsmich miliárd ľudí – pravdepodobne okolo 15. novembra.

Menší počet detí znamená vyššiu pozornosť na dieťa

Výskumníci predpovedajú, že v roku 2030 bude na našej planéte 8,5 miliardy ľudí a do roku 2050 sa ich počet zvýši na 9,7 miliardy. V roku 2080 by mala svetová populácia dosiahnuť vrchol 10,4 miliardy, a ten by podľa prognóz mal „vydržať“ približne do roku 2100.

Svetový deň populácie sa do kalendára dní OSN dostal v roku 1989 ako pripomienka 11. júla 1987, keď počet obyvateľov Zeme dosiahol päť miliárd.

Spomalenie rastu svetovej populácie ponúka – napriek všetkým regionálnym rozdielom – mnoho príležitostí najmä pre rozvojové krajiny, domnieva sa riaditeľ populačnej divízie Oddelenia OSN pre ekonomické a sociálne záležitosti (DESA) John Wilmoth. Platí to okrem boja proti chudobe a hladu predovšetkým pre oblasť vzdelávania, keďže menší počet detí znamená vyššiu pozornosť na jedno dieťa.

„Keď sa priemerná veľkosť rodiny zníži, rodiny aj spoločnosti budú môcť viac investovať do každého dieťaťa, zlepšiť kvalitu vzdelávania a rozvíjať ľudský kapitál obyvateľstva,“ povedal Wilmoth pre DPA.

Svetový deň populácie sa do kalendára dní OSN dostal v roku 1989 ako pripomienka 11. júla 1987, keď počet obyvateľov Zeme dosiahol päť miliárd. Cieľom tohto dňa je upriamovať pozornosť na naliehavosť a dôležitosť otázok týkajúcich sa populácie a jej rastu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ľudstvo vymiera? OSN: Svetová populácia rastie čoraz pomalšie!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php