eReport.sk

Chmelár o Čaputovej: Predstieraním sa to začalo, predstieraním sa to končí


Dnešok je pre Slovensko významným dňom. Počas soboty sa ujme prezidentskej funkcie Peter Pellegrini. Ten nahradí Zuzanu Čaputovú. Okrem toho je to aj dňom nového začiatku.

Prezidentská kancelária pri tejto príležitosti, konca Čaputovej prezidentovania, zorganizovala rozlúčkové podujatie v Prezidentskom paláci, kde dosluhujúca hlava štátu vystúpila so svojim prejavom pred akademickou, umeleckou, odbornou, ale aj laickou obcou.

„Slovensko moje milované”

Zuzana Čaputová vo svojom prejava hovorila o rôznych témach. O tom, čo sa jej za päťročné obdobie služby vlasti podarilo. Zhodnotila svoje pôsobenia a Slovákom poslala aj odkaz, kde označila našu krajinu za jej milovanú vlasť, pre ktorú jej bolo cťou slúžiť.

Na tieto slová Zuzany Čaputovej sa bližšie pozrel aj známy slovenský komentátor verejného diania, poradca premiéra Eduard Chmelár. Ten to rozhodne tak ružovo nevidí. „Verím, že dnes píšem o tomto hlbokom omyle slovenskej politickej scény naposledy. A začnem tým, čo tak veľmi odlišuje jedno končiace a jedno nastupujúce obdobie (lebo hovoriť v súvislosti s 5-ročným mandátom o „ére“ je tak velikášske ako bolo celé zázemie tejto ženy).”

Ľudský Pellegrini a cárovná Čaputová

Poradca ďalej poukazuje na rôznosť dosluhujúcej hlavy štátu a tej novej: „Pred piatimi rokmi dala novozvolená prezidentka v TV Markíza najavo, že jej je nemilé, že kancelária predsedu NR SR pozvala na inauguráciu aj „neúspešných kandidátov“ a protestovala, že doteraz tu takáto tradícia nebola. Bolo to veľmi hlúpe, ľudsky nepríjemné, ale Zuzana Čaputová už tu ukázala svoju osobnostnú malosť, vtedy ešte umne skrývanú za ženským šarmom. Hoci som držal oficiálnu pozvánku v ruke, za tejto situácie som ju musel odmietnuť, lebo nerád chodím tam, kde nie som vítaný a rešpektoval som potrebu novej hlavy štátu cítiť sa na takejto slávnosti komfortne. Sám som však jej postoj verejne označil za veľkú chybu, na jej mieste by som svojich súperov na takejto udalosti privítal veľmi rád. Prejavom novej kultúry v politike totiž musí byť aj určitá veľkorysosť k protivníkom. Lenže Zuzana Čaputová už tu ukázala svoju neschopnosť prekročiť vlastný tieň.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Juraj Draxler
  2. Národná rada prerazila dno
  3. publicista Juraj Hrabko

„Peter Pellegrini túto chybu neurobil. Na svoju inauguráciu pozval aj svojich súperov a kritikov, čím ukázal hneď na začiatku gesto dobrej vôle – čiže niečo, čo Zuzana Čaputová nebola schopná urobiť po celý svoj mandát. Žasnem, ako fatálne svoju úlohu nepochopila ani pri svojom odchode. Na svoju rozlúčkovú návštevu Prahy so sebou zobrala vskutku podivnú vzorku slovenskej spoločnosti – Káčera, Bútoru, Korčoka, Mikloška, ale aj Magdu Vášáryovú, Paľa Haberu či mladého fanatického aktivistu z progresívnej mimovládky. Človek si už ani nekládol otázku, prečo, či nedovidí za humno svojej záhrady, či túto prečudesnú zmesku považuje za reprezentatívnu vzorku slovenskej spoločnosti.”

Rozlučková párty

„Podobne na dnešnú rozlúčkovú party v záhrade Prezidentského paláca pozvala svojich priaznivcov a nazvala ich „reprezentantmi rôznorodého Slovenska“… Haló, pani Čaputová, to naozaj máte drzosť nazvať tú hŕstku bratislavských liberálov zástupcami rôznorodej slovenskej spoločnosti?? Vy zjavne nemáte ani šajnu o rôznorodosti Slovenska, programovo sa jej vyhýbate. Tak ako ste počas piatich rokov svojho mandátu ignorovali veľké a významné skupiny slovenského obyvateľstva: až do posledných parlamentných volieb ste odmietali prijať lídrov opozície, zástupcov Matice slovenskej, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, združení zastupujúcich ľudí bez náboženského vyznania (takmer štvrtina občanov) a až do zblíženia sa s Monikou Uhlerovou aj predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov. Na začiatku svojho mandátu ste sľubovali zjednotenie spoločnosti, no na jeho konci ste sa nedokázali otvoriť väčšine obyvateľov, nerozumeli ste im (doslova vlastnými slovami „Nerozumiem krajine, v ktorej žijem“) a máte zásadný podiel na tragickej polarizácii Slovenska.”

Nulová sebareflexia

„Táto žena je bez štipky sebareflexie. Za svoje úspechy označila formálne úkony (predstavte si, že by premiér namiesto odpočtu svojej činnosti vyhlasoval na konci svojho mandátu za svoje splnené ciele rôzne prijatia na Úrade vlády SR) a privlastnila si dokonca aj úspechy vlády. Je trápne, že práve ona kázala o potrebe nahradiť monológ dialógom, keď sa ho so svojimi oponentmi ani nepokúšala vyvolať. Kto ju zažil mimo jej falošných pokryteckých póz, ten vie, ako šokujúco arogantne, chladne až agresívne reagovala na akúkoľvek kritiku. Vtedy sa jej medový terapeutický hlások v momente vytratil a ukázala sa jej pravá tvár. Hoci zneužívala pápeža Františka na imidžové fotečky, málokto zo slovenskej politickej scény bol tak vzdialený jeho morálnym apelom na zastavenie vojen a zbrojenia ako táto žena. Jeho výzvu, aby sa Slovensko stalo poslom mieru v srdci Európy, totálne odignorovala.” Dodal Eduard Chmelár. Celý status k dosluhujucej prezidentke nájdete TU


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár o Čaputovej: Predstieraním sa to začalo, predstieraním sa to končí

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre