eReport.sk
Británia plánuje vyhlásiť
Šéf Vagnerovcov Jevgenij Prigožin. Foto: tasr/afp

Londýn pritvrdzuje. Vagnerovcov považujú za teroristov, členstvo v skupine bude trestný čin

Británia plánuje vyhlásiť ruskú žoldniersku Vagnerovu skupinu za zakázanú teroristickú organizáciu. Uvádza sa to v správe novín The Times, ktorá bola zverejnená v stredu, a odvoláva sa na vládny zdroj.

Londýn tento krok podľa nemenovaného zdroja plánuje prijať v bezprostrednej blízkosti a schválený by mal byť v rámci niekoľkých týždňov. Následne by sa členstvo v skupine vagnerovcov, ich podpora či zobrazovanie ich loga na verejnosti, alebo účasť na ich stretnutiach považovali za trestný čin.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin
  2. Ruská armáda v pondelok oznámila, že odrazila rozsiahlu ofenzívu ukrajinských síl na piatich častiach frontu v Doneckej oblasti
  3. Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin
  4. V kritickom stave?
  5. Rozkol medzi Prigožinom a Putinom je vážny
  6. Z niekdajšieho spojenca kritik?

Denník The Times píše, že neexistujú dôkazy o tom, že by boli vagnerovci alebo osoby s nimi spojené od začiatku vojny na Ukrajine aktívne v Británii. Plány vlády sa teda považujú najmä za symbolický krok.

Pranie špinavých peňazí?

Podľa vládneho zdroja však existuje podozrenie, že po tom, čo boli voči ruským oligarchom a spojencom šéfa Kremľa Vladimira Putina zavedené finančné sankcie, sa vagnerovci spolu so skupinami organizovaného zločinu zapojili do prania špinavých peňazí.

Agentúry PA Media a DPA pripomínajú, že medzi ďalšie zakázané organizácie v Británii patria teroristické skupiny Islamský štát (IS), al-Káida a tiež neonacistické hnutie Národná akcia (National Action).

Litva aj Estónsko

Vagnerovcov už za teroristickú organizáciu označili parlamenty Litvy a Estónska. Francúzsky parlament v utorok požiadal EÚ, aby túto skupinu oficiálne vyhlásila za teroristickú organizáciu. V prípade zaradenia na teroristický zoznam bude EÚ môcť zmraziť aktíva skupiny a jej členov. Európske spoločnosti a občania s ňou nebudú môcť oficiálne obchodovať.

Zakladateľ Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho žoldnieri už mesiace útočia v meste Bachmut na východe Ukrajiny.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Londýn pritvrdzuje. Vagnerovcov považujú za teroristov, členstvo v skupine bude trestný čin

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php