eReport.sk
Vírus HIV
Vírus HIV. Foto: wikipedia

Liek proti HIV môže obmedziť hromadenie nebezpečných proteínov. Pomôže to pri demencii?

Liek Maraviroc určený na liečbu HIV chráni tiež mozog pred hromadením nebezpečných bielkovín pri demencii. Ukazuje to výskum na myšiach, podľa ktorého zlepšil schopnosť ich mozgu odstraňovať toxické proteíny. TASR informuje podľa britského denníka Independent.

Spoločnou charakteristikou neurodegeneratívnych chorôb ako Huntingtonova choroba a iné formy demencie je hromadenie agregátov – zhlukov nesprávne poskladaných proteínov v mozgu, napríklad huntingtín a tau. To vedie k postupnému odumieraniu mozgových buniek a nástupu symptómov ochorenia.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Eduard Heger
  2. Igor Matovič
  3. Nezabudol ani na Fica
  4. HLAS: AK VLÁDA OKAMŽITE NEZAČNE RIEŠIŤ DRAHÉ POTRAVINY, BUDÚ ĽUDIA ČORAZ HLADNEJŠÍ

Fantastické zistenia

Jedným zo spôsobov, ako sa telo zbavuje týchto toxických látok, je autofágia. V tomto procese imunitné bunky – mikroglie – nežiaduci materiál rozložia a zlikvidujú.

„Sme nadšení z týchto zistení, pretože sme nielen našli nový mechanizmus, ako mikroglie urýchľujú neurodegeneráciu, ale tiež sme ukázali, že sa to dá prerušiť, dokonca aj existujúcou, bezpečnou liečbou,“ povedal hlavný autor štúdie. Tú hlavný autor profesor David Rubinsztein z britského inštitútu pre výskum demencie na Univerzite v Cambridge publikoval vo vedeckom časopise Neruon.

Ako ukázal výskum, pri neurodegeneratívnych ochoreniach mikroglie na povrchu buniek aktivujú prepínač CCR5. HIV ho používa ako bránu na vstup do našich buniek a zhoršuje tiež schopnosť mozgu zbaviť sa toxických proteínov. Postupne tým spôsobuje nezvratné poškodenie mozgu.

Veľký potenciál

Keď výskumníci na Univerzite v Cambridge pomocou lieku u myší vyradili aktiváciu CCR5, prestali sa im hromadiť v mozgu proteíny huntingtín a tau. Pri teste rozpoznávania predmetov mali potom lepšie výsledky ako neliečené myši. To naznačuje, že liek spomalil stratu pamäti a ponúka spôsob, ako by sa hromadenie škodlivých proteínov spomalilo alebo úplne zastavilo.

Maraviroc sa podľa vedcov nemusí ukázať ako zázračný liek, ale ukazuje možnú cestu. Počas jeho vývoja sa totiž objavilo množstvo ďalších chemických substancií, ktoré neboli účinné proti HIV.

„Možno zistíme, že jedna z nich účinne pôsobí u ľudí na prevenciu neurodegeneratívnych ochorení,“ povedala Rosa Sanchová z Alzheimer’s Research UK, hlavného sponzora výskumu.

„Liečba, ktorá by pomáhala chrániť prirodzenú schopnosť mozgu udržiavať sa zdravý, by mala obrovský potenciál obmedziť počet ľudí, ktorých životy teraz ničí demencia.” dodala.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Liek proti HIV môže obmedziť hromadenie nebezpečných proteínov. Pomôže to pri demencii?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti