eReport.sk
Ursula von der Leyenová, foto: tasr

Leyenová o Slovensku po slovensky! Šéfka eurokomisie reagovala na náš plán obnovy

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že dostala od Slovenska konečné znenie národného plánu obnovy a odolnosti. Ten stanovuje reformy a verejné investičné projekty, ktoré SR plánuje realizovať s pomocou Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF), zameraného na to, aby Európska únia vyšla zo súčasnej koronakrízy silnejšia a prešla zelenou a digitálnou transformáciou.

“Je dobré, že obsahuje kľúčové priority pre budúcnosť Slovenska: zelenú ekonomiku, vzdelávanie, výskum a vývoj, zdravotníctvo a e-government,” uviedla o slovenskom národnom pláne predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v príspevku na sociálnej sieti v slovenčine.

Zdroj: twitter.com/vonderleyen

Slovensko žiada v rámci mechanizmu RRF o granty v celkovej výške 6,6 miliardy eur, pripomenula EK v tlačovej správe s tým, že predloženie plánu je výsledkom niekoľkých mesiacov intenzívneho dialógu medzi Komisiou a slovenskými orgánmi.

Plán má päť priorít

Plán je rozdelený do piatich hlavných politických priorít: zelená ekonomika; vzdelávanie; veda, výskum a inovácie; zdravie a verejná správa/digitalizácia. Zahŕňa opatrenia na podporu ekologických investícií, najmä do obnoviteľných zdrojov energie, dopravy a budov, a opatrenia na podporu zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a digitalizácie verejnej správy.

Ak to schvália, máme nárok na zálohu

Komisia v nasledujúcich dvoch mesiacoch posúdi plán Slovenska na základe kritérií mechanizmu RRF. Následne predloží návrh príslušného vykonávacieho rozhodnutia na schválenie Rade EÚ. Ak Rada plán schváli, Slovensku bude možné vyplatiť 13 percent zálohových platieb, približuje EK.

Komisia dodáva, že zatiaľ dostala päť plánov obnovy a odolnosti – od Nemecka, Grécka, Francúzska, Portugalska a Slovenska. Členské krajiny EÚ majú na ich predloženie termín do piatka 30. apríla.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport