eReport.sk
Národnú zoologickú záhradu v Bojniciach môžu navštívi ¾udia i v tomto zimnom období. Viacero, najmä exotických druhov zvierat dali ošetrovatelia zazimova, návštevníci však môžu pozorova levy èi medvede, ktoré sa v zoo na zimný spánok neukladajú. Na snímke medvede hnedé. FOTO TASR - Radovan Stoklasa, 9. februára 2021 *** Local Caption *** zoologická záhrada prehliadka návštevníèka výbeh ava zviera zvieratá medveï hnedý

Lesy SR: Nárast populácie medveďa nesúvisí s krmoviskami, ale jeho reguláciou

Nárast populácie medveďa nesúvisí s vnadením diviačej zveri na legálne zriadených krmoviskách. Dôvodom je, že medveď hnedý nie je regulovaný. Štátny podnik Lesy SR preto žiada systematický manažment populácie medveďa na Slovensku. Tvoriť by sa mal aj na základe skúsenosti lesníkov a poľovníkov. TASR o tom informovala hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová.  Reagovali tak na slová ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) o tom, že problémy s medveďmi na Podpoľaní spôsobujú krmoviská pre divú zver.

Budaj vo štvrtok (16. 6.) informoval, že na Podpoľaní majú štátne lesy 28 vnadísk pre lesné zvieratá. Priemerne ročne idú na ne štyri tony kukurice. Informáciu mal podľa vlastných slov priamo od riaditeľa podniku Jána Marhefku. Tieto vyjadrenia sú podľa Lesov SR zavádzajúce a klamlivé. „Štátny podnik poskytol informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám na základe žiadosti Lesoochranárskemu zoskupeniu Vlk, ktorá bola doručená 23. mája,“ reagovala Debnárová. 

Základom riešenia problematiky je podľa Lesov SR poznať aktuálnu početnosť medveďov a stanoviť, aký počet je únosný pre územie Slovenska. Podnik privíta, ak tomu bude envirorezort venovať maximálnu prioritu.

Lesy SR podľa hovorkyne zaznamenávajú v posledných rokoch nárast populácie medveďa hnedého a vlka dravého. „Na tieto skutočnosti dlhodobo upozorňujú lesníci nielen v oblasti Poľany, ale aj v iných oblastiach Slovenska,“ poukázala.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lesy SR: Nárast populácie medveďa nesúvisí s krmoviskami, ale jeho reguláciou

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti