Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský zvažuje vytvorenie novej funkcie, ktorá by mala na starosti riadenie pandémie. Splnomocnenec na riešenie koronakrízy by však podľa neho musel dostať špeciálne právomoci. Zdravotnícky analytik a lekár Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay tento nápad víta. Hovorí, že pandémia doteraz nemala žiadneho pána a za je zvládanie či nezvládanie nikto neprebral zodpovednosť.
S nápadom vytvoriť funkciu splnomocnenca pre riadenie pandémie prišli exminister zdravotníctva Tomáš Drucker s mimoparlamentnej Dobrej voľby. Tento post by podľa neho pomohol lepšie sa pripraviť na tretiu vlnu epidémie.
Minister Lengvarský vytvorenie nového postu covidového pridelenca pripúšťa. Musel by však podľa neho dostať aj špeciálne právomoci. „Zamýšľali sme sa nad tým skôr, ako myšlienku to úplne nevylučujem,“ poznamenal Lengvarský.
Odborník na zdravotnícku problematiku Tomáš Szalay konštatuje, že koronakrízu u nás doteraz nikto poriadne neriadil. „Pandémia doteraz nemala pána, ale mala až príliš veľa kuchárov, ktorí tú polievku presolili. Všetci do toho zasahovali, ale ultimátne za to nebol nikto zodpovedný. Ani za testovanie, ani za očkovanie hoci sme tu mali milión telies, permanentných štábov a pandemických komisií a neviem čoho všetkého ešte,“ vyhlásil Szalay.
Doteraz to nikto neriadil
Dodal, že ako šéf zdravotníckeho odboru bratislavskej župy pocítil organizačný chaos na vlastnej koži. „Môj pohľad zvnútra kde ja som ako nejaké koliesko v tom súčinný na úrovni kraja, tak aj zvnútra bolo také, že to nemalo pána. To je strašné keď je projekt, ktorý nie je manažovaný, ktorý beží samospádom,“ priblížil svoje zážitky odborník z fachu.
Práve spomínaný splnomocnenec by mohol podľa neho zastrešiť organizačné problémy pri pandémii. „Manažment krízy bol tristný, ak má toto pomôcť nejakému lepšiemu manažovaniu krízy v poriadku. Len rozmýšľajme aké bude mať ten človek kompetencie a politický rešpekt. Lebo keď príde a povie, že treba zavrieť prevádzky a Sulík povie, že nie, tak čo potom?“ pýta sa Szalay.
Aj keď sa zdá, že prísť s nápadom zriadiť osobitého poverenca pre riešenie covidu je neskoro, Szalay hovorí, že stále to môže mať opodstatnenie. „Isteže je to neskoro, ale možno, že je to ešte stále skoro pred treťou vlnou. Keď sa budeme na jeseň pýtať čo sme urobili, tak aspoň niečo sme možno urobili. Dali sme niekomu zodpovednosť, povinnosť, kompetencie a podobne,“ ozrejmil svoj pohľad lekár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Lengvarský rozmýšľa o splnomocnencovi pre pandémiu. Len čo keď Sulík povie nie? Pýta sa expert