eReport.sk
Vladimír Lengvarský Foto: tasr

Lengvarského súrna výzva: Ak ste boli na tomto podujatí, hneď sa hláste!

Teplo, desaťtisíce ľudí na štadióne a bujaré oslavy gólov, pri ktorých sa fanúšikovia objímali a bozkávali. Športový ideál, no zároveň aj epidemiologické riziko najvyššieho stupňa. O to viac, že na utorkovom zápase v Budapešti medzi Maďarskom a Portugalskom boli tisíce fanúšikov z Ibérskeho polostrova. A práve v Portugalsku spolu s Veľkou Britániou aktuálne najviac šarapatí delta variant (indická mutácia) koronavírusu. Na futbalové Euro si to do blízkej metropoly našich južných susedov namierilo aj veľké množstvo Slovákov.

Na túto situáciu promptne zareagovalo aj ministerstvo zdravotníctva na čele s Vladimírom Lengvarským. Návštevníkov zo Slovenska, ktorí si odbehli do Budapešti v stredu večer vyzvalo, aby sa zaregistrovali cez internetovú aplikáciu eHranica. Každý kto sa prihlási navyše bude zadarmo pretestovaný PCR testom.

„Aktuálne v termíne od 15. júna do 17. júna 11.30 h evidujeme 460 registrácii cez e-hranicu ľudí, ktorí prišli z Maďarska na Slovensko. Všetci títo ľudia budú preventívne pretestovaní PCR testami. V prípade pozitívneho výsledku testu, prejde vzorka následne ešte sekvenovaním,” uviedla hovorkyňa zdravotníckeho rezortu Zuzana Eliášová. Sekvenovanie slúži na identifikovanie konkrétnej mutácie vírusu.

Na obavy z rozšírenia momentálne najinfekčnejšieho delta variantu, ktorý sa nazýva aj indická mutácia, po futbalovom zápase upozornil aj matematik Richard Kollár.

Portugalskí fanúšikovia na Eure predstavujú riziko pre Slovensko aj celú Európu. – Foto: tasr/AP

Bošňák: To bola akcia!

Analytik Ivan Bošňák z projektu Dáta bez pátosu doplnil, že Delta variant za mesiac v Portugalsku zdvojnásobil v krajine počet nových prípadov Covidu a situácia sa bude ešte zhoršovať. Riziko zavlečenia mutácie na Slovensko sa rapídne zvýšilo práve prítomnosťou portulagských fanúšikov na zápase kde bolo aj množstvo Slovákov.

Rozhodnutie ministra Lengvarského preto veľmi oceňuje. „Predvčerom sa to stalo, do 24-hodín sme mali vonku nejaké ako keby opatrenie a do ďalších 12 hodín je prihlásených skoro 500 ľudí. To je megaúspech,” zhodnotil analytik, ktorý rozhodne s kritikou rezortu zdravotníctva problém nemal. Tentokrát však bol ako med.

„Ale tá akcia! Spravil to okamžite, úplne cielene, elektronicky a ponúkol niečo čo stojí peniaze – PCR test. Je to presne to, čo by som čakal od štátu, že urobí. On koná úplne inak ako Krajčí, to je perfektné!”” vychváli Bošňák ministra Lengvarského.

Zápasy v Budapešti sú jediné v rámci Eura kde organizátori povolili plné využitie kapacity štadióna. – Foto: tasr/AP

Dobrý experiment

Pripomenul však, že portugalskí fanúšikovia museli mať pred návštevou štadióna vykonaný minimálne 72 hodín starý PCR test a Maďari museli byť zaočkovaní. Futbalový súboj by podľa neho mohol priniesť výsledky aj na vedeckom poli.

„Dokonca si myslím, že to bude veľmi dobrý experiment. Lebo to bolo veľké podujatie, veľmi dlho trvalo. Všetci tam boli dve hodiny pred zápasom, dve hodiny bol zápas a padlo kopec gólov. Aj Maďari dali gól len ho neuznali. Oni sa tam vtedy všetci objímali, bozkávali sa, prskali,” kvetnato opísal Bošňák.

Poznamenal, že to boli ideálne podmienky na zistenie ako sa vírus šíri na veľkých podujatiach čo by mohlo pomôcť pri organizácii akcií počas leta. „Ideálnejšie podmienky si neviem ani predstaviť: teplo a povyzliekaní ľudia z rôznych krajín. Je možné predpokladať, že aj tí Maďari to budú nejako sledovať a budú z toho nejaké výsledky. A to bude veľmi relevantné,” podotkol analytik.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport