Členovia odvetvovej Hospodárskej a sociálnej rady SR v rezorte zdravotníctva majú záujem o naštartovanie zlepšenia situácie v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Poukazujú však aj na nedostatočný rozpočet pre zdravotníctvo na budúci rok. Informoval o tom minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) po rokovaní odvetvovej tripartity spoločne s predsedom Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Antonom Szalayom a prezidentom Asociácie nemocníc Slovenska Mariánom Petkom.
Znepokojenie v zdravotníctve: Hrozí kolaps systému?
„Jednotliví členovia zastúpení v odvetvovej, hospodárskej a sociálnej rade v rezorte zdravotníctva vyslovujú znepokojenie nad hroziacou kritickou situáciou v zdravotníctve po 31. decembri 2024,“ uviedol Šaško. Členovia odvetvovej tripartity berú na vedomie navrhované kroky ministra zdravotníctva a pracovný program „Pacient na prvom mieste, šanca pre zdravie“. Zároveň rešpektujú, že odbory majú zákonné právo na obhajobu svojich záujmov, avšak spôsob výkonu tohto práva by nemal viesť k paralyzácii sektora.
Šaško ďalej pripomenul, že štát má povinnosť chrániť ústavné práva občanov a že Ministerstvo zdravotníctva SR sa snaží nájsť priestor na dohodu s Lekárskym odborovým združením (LOZ). Vyzval všetky zainteresované strany k racionálnemu rokovaniu, ktoré by upokojilo situáciu a zmiernilo napätie v spoločnosti.
Lekári hrozia výpoveďami, vláda prijíma mimoriadne opatrenia
V rámci spoločného stanoviska členovia tripartity vyjadrili, že vnímajú legislatívne opatrenia vlády na zabezpečenie lekárskej starostlivosti ako krajné riešenie. Vyjadrili tiež podporu rokovaniam medzi Ministerstvom zdravotníctva SR a LOZ a ponúkli pomoc pri dosahovaní úspešného výsledku, ak to bude potrebné.
Vyše 3300 lekárov zo slovenských nemocníc podalo výpovede, pričom trvajú na plnení požiadaviek uvedených v memorande z roku 2022. Lekári sú však ochotní svoje výpovede stiahnuť, ak vláda začne konať a napĺňať ich požiadavky. Vláda na tento vývoj reagovala schválením návrhu, ktorý umožňuje vyhlásiť mimoriadnu situáciu v prípade kritickej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti, pričom zdravotníci by boli povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť aj v takomto prípade.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Zdravotníctvo pred kolapsom? Lekári hrozia ďalšími výpoveďami a vláda pripravuje mimoriadne opatrenia