eReport.sk
Foto: tasr

Lekár opísal službu počas sviatkov. Z tohto vám stuhne krv v žilách

Lekári dlhodobo upozorňovali na to, že ak sa nesprísnia korona opatrenia, Vianoce budú v nemocniciach vyzerať katastrofálne. Vypočutí však neboli a teraz naše zdravotníctvo žne, čo bolo zasiate. Primár z považskobystrickej nemocnice opísal službu na Štefana. A nie je to ľahké čítanie.

„Včera na Štefana som slúžil. Kolegovia nám službu odovzdávali s tým, že za 24 hodín prijali 16 akútnych pacientov s COVID-19, väčšina mala zápal pľúc, dvaja z nich sa nedožili rána,“ opísal lekár Milan Kulkovský na sociálnej sieti, ktorý sám pred niekoľkými týždňami prekonal ochorenie na koronavírus.

Na takú zlú službu si nespomína

„K prvej záchranke ma volali päť minút po začatí služby. Pani nemá COVID. Teraz. Mala ho v novembri. Ťažko dýcha, dusí sa. Podávam jej liečbu a posielam na CT, ktoré potvrdzuje moje podozrenie. Obojstranná pľúcna embólia. Častá COVID komplikácia. Neliečená prudko smrteľná. Pacientku sme zachránili,“ prezradil primár o tom, aké ďalšie následky môže mať ochorenie na COVID-19. Lekár však musel riešiť aj ďalších pacientov bez ohľadu na to, či mali alebo nemali COVID, bojoval aj o lôžka. „Darmo lovím v pamäti, na takú zlú službu si nespomínam,“ hovorí Kulkovský a opisuje aktuálny stav, ktorý by sa hodil zrejme na nejednu nemocnicu na Slovensku. „Spomeniem si na časy, keď som bol ešte internista. Teraz sme všetci infektologóvia. Bez atestácie, bez skúseností, ale s odhodlaním. Prispôsobujeme sa aktuálnej situácii.“ Podľa lekára však práve vďaka odhodlaniu zdravotníckeho personálu dokážu nemocnice fungovať doslova zázračne.

Primár však upozorňuje, že situácia bude zrejme ešte horšia. „Čakajú nás veľmi ťažké dni. Nemocnice budú žať úrodu oneskorených reakcií zodpovedných. Teraz neviem, či bol horší Kramárov ukazovák na zadku vizážistky, alebo ten premiérov ukazujúci na všetkých okolo,“ zamýšľa sa Kulkovský s tým, že má obavy, či zdravotníkom ešte zostanú sily na to, aby mali radi medicínu. „V službe nám zomreli traja pacienti na COVID, jeden resuscitovaný ešte žije. Tri osudy, tri životy, tri rodiny. Jeden vrcholový politik povedal, že ho názory odborníkov nezaujímajú. Politik je obrazom svojich rodičov, kde sa stala chyba?“ pýta sa vyčerpaný lekár, ktorý nedokáže pochopiť ľudí, ktorí spochybňujú existenciu COVID-19 či očkovanie. „To je vážne niekto schopný myslieť si, že si lekári, sestry a vedci vymýšľajú? Máme začať vysielať priame prenosy z nemocníc, aby uverili? Ukázať im dusiacich sa pacientov, ktorí prosia o záchranu, no my im pomôcť nedokážeme?“ Zrejme to by bol najúčinnejší argument nielen pre verejnosť, ale i pre kompetentných.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lekár opísal službu počas sviatkov. Z tohto vám stuhne krv v žilách

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport