eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Lekár nevydržal a povedal to na rovinu: Už sa rozhoduje, koho pripoja na ventiláciu

Primár pľúcneho oddelenia v bojnickej nemocnici toho už má zrejme plné zuby. Lekár Jozef Kubík prezradil, prečo sú nemocnice na tom tak zle a čo môže za zhoršujúcu sa situáciu. Na paškál si zobral aj premiérom ospevované celoplošné testovanie.

Primár považuje národný skrínig za nezmysel. „Keď sa pozrieme naozaj reálne na vývoj kriviek, jednoznačne do dvoch týždňov od každého kola celoplošného testovania sa vždy situácia zhoršila. Ale nielen v počte pozitívnych, ale najmä hospitalizovaných a kriticky chorých na umelej pľúcnej ventilácii. Dáva to jednoznačný zmysel a spojitosť. Aktuálne je to ešte horšie, nakoľko britská mutácia je oveľa nákazlivejšia a má pravdepodobne aj vyššiu úmrtnosť,“ upozornil lekár, ale tým to neskončilo.

Testovanie v uzavretom priestore podľa primára zvyšuje riziko nákazy. Ilustračné foto: tasr

Nepáči sa mu, akým spôsobom celoplošné testovanie prebieha. Odborník totiž tvrdí, že je mylné si myslieť, že nás chránia dvojmetrové rozostupy a mali by sme byť obozretnejší. „Je nepochopiteľné, prečo sa majú ľudia zgrupovať na testovacích miestach, čakať tam v radoch, potom musia všetci prejsť cez miestnosť, kde si každý odkašle, vysmrká sa, čím vylúči prípadný infekčný aerosól do uzavretého priestoru. Logický následok je, že viacerí účastníci sa nakazia, ale v ten deň vykonaný test ich nezachytí,“ tvrdí primár, ktorému sa nepáči, ako vládni predstavitelia pristúpili k lockdownu počas vianočných sviatkov, ktorý vlastne ani lockdownom nebol. „Reálne aký-taký lockdown prišiel až po 2. januári. Po dvoch týždňoch, keď konečne prišiel mierny pokles čísel, aj v nemocniciach stabilizácia hospitalizovaných, znovu prichádza celoplošné testovanie a teraz cca o dva týždne po ňom prichádza nárast hospitalizácii, nárast kritických chorých pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Ďakujeme, skvelý výsledok,“ hnevá sa lekár, ktorý tiež opísal súčasný katastrofálny stav na covidových oddeleniach.

Nemocnice už niekoľko týždňov bojujú s náporom na covidových oddeleniach. Dnes sa už rozhoduje o tom, kto má ešte perspektívu na pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu a kto už nie. Ilustračné foto: archív

„Realita je už naozaj taká, že čo sa týka prevzatia pacienta na umelú pľúcnu ventiláciu, už musíme naozaj zvažovať, kto je a kto nie je perspektívny. Aj tak je úmrtnosť na UPV okolo 90 %!“ šokuje primár pľúcneho oddelenia. „Myslím si, že všetci ľudia by si mali uvedomiť a aj sa začať správať ako počas biologickej vojny. Tým, že chránim seba, chránim aj ostatných. Keď sa budem správať rozumne, logicky, a budem sa vyhýbať možnosti, že sa nakazím, tým ochránim aj ostatných okolo seba. Tu si treba uvedomiť, že základom je vzájomná ohľaduplnosť, tolerantnosť, ale aj vedieť si správne pomôcť. Netreba všelijaké nezmyselné vládne nariadenia a vyhlášky, ktoré len čo sú vydané, tak sa zistí, že sú nepoužiteľné, alebo sa v nich zabudlo na to či ono. Treba použiť zdravý rozum a inštinkt prežitia,“ dodal Kubík.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lekár nevydržal a povedal to na rovinu: Už sa rozhoduje, koho pripoja na ventiláciu

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti