Prečítajte si prekvapivé fakty, ktoré ste o tejto rozprávke možno netušili:
Hit v Nemecku
Nemci túto rozprávku milujú. Na Vianoce 2012 ju v tejto krajine odvysielali neskutočných štrnásťkrát, čomu sa teší najmä režisér a scenárista, ktorí za ňu dodnes poberajú tantiémy. „Za Popolušku mi chodia ročne autorské honoráre okolo troch miliónov českých korún,„ prezradil ešte za života 87-ročný Vorlíček, ktorý by vďaka kultovej rozprávke nemusel vôbec pracovať. A rovnako tak aj jeho dediči, nakoľko im tantiémy budú chodiť ešte 50 rokov po jeho smrti.
Česi a Slováci museli čakať
Tri oriešky pre Popolušku mali premiéru v novembri 1973 vo vtedajšom Sovietskom zväze. K divákom do Česko-slovenska sa dostala až po dvoch týždňoch.
Jurášek? Ale kdeže! Ibrahim a Kalif
Krásny kôň a kamarát Popolušky, bledý Jurášek, mal dvojníka. Na jazdenie využívali koňa menom Ibrahim a v stajni ho zaskakoval jemu veľmi podobný nemecký kôň Kalif. Dôvodom bolo údajne to, že české kone v Nemecku nemohli nakrúcať. Prísna doba a colné predpisy zakazovali prevážať zvieratá cez hranice z obavy, že by mohli prenášať nákazlivú chorobu.
Zima a mráz
Natáčanie bolo v tej dobe skutočne obtiažne. Nielen, že sa pasovali s vymoženosťami, ktoré daná doba ponúkala, ale neprialo im ani počasie. Kamera musela po každom zábere ísť do tepla (do autobusu), pretože inak by zamrzla. Silný mráz potrápil aj koňa Juráška, ktorý bol prechladnutý a trpel kašľom, ktorého sa po zvyšok života nezbavil.
Rozprávka sa dostala až do ďalekej Argentíny
Zaujímavé je, že bola distribuovaná v dĺžke 82 minút. Na tom by nič nebolo, keby to nebolo o 7 minút viac, ako ju poznajú diváci všade na svete, vrátane nás. Okrem toho sa rozprávka každý rok vysiela aj v Spojených Arabských Emirátoch.
Popoluška na motorke a na diskotéke
Scenár bol pôvodne písaný pre režisérku Věru Plívovú-Šimkovú, tá ho však odmietla. O rozprávke mala úplne iné predstavy. Popolušku chcela prezentovať ako mladé a moderné dievča. Predstavovala si, že by jazdila na motorke a užívala by si aj diskotéku.
Macocha pripravila prekvapenie
Predstaviteľka macochy, Carola Braunbock, pochádzala z Česka, ale aj napriek tomu celú dobu rozprávala výlučne po nemecky.
Žiadny bozk
Netradičné je aj to, že na rozdiel od ostatných romantických rozprávok, sa princ a Popoluška ani jedenkrát vo filme nepobozkajú.
Popoluška žila na hrade
Statok, na ktorom žila Popoluška, je vodný hrad Švihov. V čase nakrúcania bol vo veľmi zlom stave, a tak bol maskovaný kulisami a výzdobou.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Legendárna Popoluška Libuše Šafránková: Nevera, rakovina a nepobozkaná