eReport.sk
Libuše Šafránková, foto: profimedia

Legendárna Popoluška Libuše Šafránková: Nevera, rakovina a nepobozkaná

Kultová česká rozprávka Tri oriešky pre Popolušku má takmer päťdesiat rokov. Herečka Libuše Šafránková (†68), ktorá v stredu (9.6.) zomrela, stvárnila svoju životnú rolu ako devätnásťročná. Do svojej smrti sa od kolegov dištancovala. Čím všetkým si od konca natáčania krehká umelkyňa prešla?

„Šaty s vlečkou stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane,“ veta, ktorú pozná každý malý aj veľký. Tri oriešky pre Popolušku sa stali neoddeliteľnou súčasťou vianočných chvíľ. Obľúbená rozprávka Václava Vorlíčka, ktorá je staršia, ako mnohí z nás, na svojom čare rokmi nebude strácať.

Krásna a nedostupná

Herečku vybrali na základe konkurzu a princa k nej výstavného. S česko-slovenským hercom Pavlom Trávničkom (70) chodila dokonca na konzervatórium v Brne. Na rozdiel od Šafránkovej, ktorá hrala už ako sedemnásťročná postavu Berunky v Babičke, pre neho to bola prvá herecká úloha. Dvojica tvorila krásny pár. Netrvalo dlho a spájali ich aj v súkromí: „Kto by nemiloval Libušku… Všetci sme ju milovali, ale ona bola taká nedostupná bábika. Krehká bytosť, taká Popoluška, ktorá sa narodí raz za sto rokov. Boli sme si veľmi sympatickí, no ona už mala svoj život a ja tiež. Potom sme sa ešte stretli v Treťom princovi, po filmovačke sa však naše cesty rozišli. Škoda,“ vyjadril sa pred rokmi na adresu Libušky herec.

Nehovorili spolu

Dvojica spolu nemala po natáčaní žiaden kontakt. Dokonca hercovi neblahoželala ani k jeho sedemdesiatke. Od celého tímu sa izolovala. Pred rokmi odmietla byť s rozprávkou a kolegami spájaná. To sa ich dotklo: „Je mi trochu ľúto, že Libuška je voči rozprávke odťažitá. Neviem, prečo je taká. Snáď jej prekáža, že je spájaná s jednou jedinou rolou, ale to už je údel hercov,“ vyhlásil pred časom režisér Václav Vorlíček (†88). V podobnom duchu hovoril aj v českom magazíne Sedmička Pavel Trávníček: „Libuška sa ničoho, čo je spájané s rozprávkou, nezúčastňuje. Ani keď sme s rôznymi televíziami alebo novinami o nej robili reportáže, nikdy pri tom nebola.“

Foto: profimedia

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport