tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Lavína, pád lavíny
Ilustračné foto: tasr

Lavínová hrozba v Nízkych Tatrách a Fatrách popoludní stúpne

Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, platí v Západných a Vysokých Tatrách. V Nízkych Tatrách, Veľkej a Malej Fatre je v piatok dopoludnia vyhlásená malá lavínová hrozba, od poludňajších hodín však stúpne na miernu. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

„Silné jarné slnko začne počas dňa intenzívne zvlhčovať snehovú pokrývku, v dôsledku čoho oťažie. Najnebezpečnejšie sú preto strmé južne exponované svahy stredných polôh,“ priblížil Buliak.

V najvyšších polohách ešte sneh z posledného sneženia nie je dostatočne zviazaný so starou podkladovou tvrdou vrstvou. Tu sa podľa Buliaka nachádzajú nebezpečné lokálne nafúkané vankúše v strmých žľaboch. Zdôraznil, že uvoľnenie lavíny je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení. Upozornil, že sa môžu vyskytnúť spontánne lavíny menších rozmerov z mokrého snehu.

Počas piatka bude jasné až polooblačné počasie s teplotami v najvyšších polohách od mínus siedmich do mínus dvoch stupňov Celzia.  Súvislá snehová pokrývka je v pohoriach od 800 metrov nad morom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lavínová hrozba v Nízkych Tatrách a Fatrách popoludní stúpne

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku