eReport.sk
Ľubica Laššáková, foto: tasr

Laššáková sa pozrela na plán obnovy zbližšia: Vládu kultúra nezaujíma

Plán obnovy je premárnenou historickou šancou pre Slovensko. Obsah zároveň dáva jasne najavo, že súčasnú koalíciu slovenská kultúra nezaujíma. Myslí si to bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Absenciu potrieb kultúry a kultúrno-kreatívneho priemyslu v reformno-investičnom pláne dáva za vinu aj neschopnosti súčasnej šéfky rezortu kultúry Natálii Milanovej. Pripomína, že nedokázala presadiť do Plánu obnovy a odolnosti SR uznesenia výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá zo septembra 2020, ktorými odporučil vláde vyčleniť minimálne dve percentá z európskych prostriedkov pre oblasť KKP. „Je to jednoznačne jej zlyhanie,“ skonštatovala Laššáková. Vníma zároveň viacero oblastí, na ktoré sa malo pri prerozdelení alokácií pamätať. „Okrem iného je to rozvoj regionálnej kultúry, podpora investičných projektov všeobecne, digitalizácia kultúry a kreatívneho priemyslu. Nič také v slovenskom pláne obnovy nie je,” poznamenala Laššáková.

Nedostatočná diskusia s odborníkmi

Je presvedčená, že ak by premiér Eduard Heger ako gestor tvorby plánu rešpektoval podmienku Európskej komisie, aby diskusia o národnom pláne bola výsledkom čo najširšieho celospoločenského konsenzu, bol by materiál oveľa lepší. „Znenie, ktoré posielame do Bruselu, je však výsledkom nedostatočnej diskusie so všetkými odbornými a profesijnými zväzmi, na základe čoho tam chýbajú oblasti, ktoré možno rozvíjať z európskych peňazí, ako príklad sa ponúka práve kultúra, ale aj poľnohospodárstvo,“ zdôraznila exministerka.

Kultúra si v slovenskom pláne obnovy našla miesto v oblasti Zelená ekonomika a komponente Obnova budov, v ktorej sa ráta s alokáciou 741 miliónov eur. Ráta sa s reformou zameranou na zvýšenie transparentnosti a zefektívnenia rozhodnutí Pamiatkového úradu SR a taktiež na obnovu verejných historických a pamiatkovo chránených budov, na tento účel je v pláne alokovaných 207 miliónov eur.

Plán obnovy je spoločnou reakciou krajín EÚ na silný pokles ekonomiky v dôsledku pandémie nového koronavírusu. Slovensko bude mať k dispozícii objem prostriedkov vo výške takmer 6,6 miliardy eur.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport