eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Laboratórium v Brne odhalilo dosiaľ nepopísanú mutáciu koronavírusu!

Brnianske laboratórium Elisabeth Pharmacon objavilo vďaka sekvenovaniu vzoriek pacientov s ochorením COVID-19 dosiaľ nepopísanú mutáciu koronavírusu. Nemala by však ovplyvňovať väzbu protilátok ani bunkových receptorov, napísal na Twitteri riaditeľ laboratória Omar Šerý. V nedeľu o tom informoval český spravodajský portál Novinky.cz.

Ide o mutáciu takzvaného spike proteínu. Je to charakteristický proteín vyskytujúci sa na povrchu koronavírusu SARS-CoV-2. Práve proti nemu sú namierené súčasné očkovacie látky.

„Našťastie je mutácia v pozícii, ktorá by nemala ovplyvňovať väzbu protilátok ani bunkových receptorov,“ uviedol Šerý. Laboratórium Elisabeth Pharmacon sa bežne venuje sekvenovaniu. Koncom februára odhalilo aj šírenie juhoafrickej mutácie koronavírusu v jednej z brnianskych materských škôl.

V Česku sa v poslednom čase šíri predovšetkým britská mutácia koronavírusu, ale zachytili tam už aj prípady juhoafrickej mutácie. Spoločnosť Elisabeth Pharmacon so sídlom v Brne pôsobí na českom aj zahraničnom trhu a počas pandémie sa zamerala na boj proti covidu. Vyvinula napríklad testovaciu sadu, ktorá odhalí, či je testovaný nakazený koronavírusom, a tiež to, či britskou alebo juhoafrickou mutáciou, dodal portál Novinky.cz.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Laboratórium v Brne odhalilo dosiaľ nepopísanú mutáciu koronavírusu!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti