eReport.sk
Tento rok sa menej testovalo na HIV.Foto: shutterstock

Kvôli koronavírusu sa ľudia menej testovali na HIV

Celý svet už niekoľko mesiacov bojuje s pandémiou koronavírusu. Odborníci však varujú, že popri COVIDE-19 sa zabúda aj na iné dôležité veci. Vďaka lockdownom na Slovensku sa dokonca nechalo tento rok otestovať na HIV menej ľudí, ako zvyčajne.

„Aj kvôli korone sa v súčasnosti ľudia boja chodiť do zdravotníckych zariadení, aby sa nenakazili. Počet testovaných osôb tento rok bol určite menší. Hlavne tie lockdowny značne znížili počet testovaných osôb,“ povedala pre Slovenský rozhlas vedúca Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS Danica Valkovičová Staneková.

Odborníčka tiež porovnala oba vírusy teda HIV aj COVID-19. „Obe infekcie sa veľmi rýchlo rozšírili po celom svete. Sú to infekcie u mnohých ľudí dlho bezpríznakové. Je to taký tichý nepriateľ. Veľa ľudí je nosičom vírusu a nevieme o tom, že ho má. Časť ľudí ochorie a zomrie. Pri koronavíruse sú zraniteľní starší ľudia či ľudia s oslabenou imunitou. Vírus HIV zase spôsobuje imunodeficit,“ prezradila vedúca centra. „Čo je dobré, že sa zomkol celý svet proti obidvom vírusom. Akurát, že o COVIDE-19 sa trošku otvorenejšie rozpráva. Je ľahšie niekomu povedať, zober si rúško, chráň sa, ako povedať mu, poďme spolu na testy, chvíľku počkajme či použime kondóm. Je to intímna oblasť, o ktorej sa veľmi ťažko rozpráva a prevencia sa o to ťažšie robí,“ upozornila odborníčka, no zároveň zdôraznila, že ich skúsenosti sa môžu aplikovať aj do boja proti koronavírusu. „Chodili sme do väzníc, do gaybarov, medzi deti ulice, kde sme robili akoby to komunitné testovanie. Tie skúsenosti z prevencie HIV sa dajú použiť aj pri COVIDE-19,“ povedala Danica Valkovičová Staneková.

HIV odhalia náhodou

Stáva sa, že odhalia HIV pozitívneho, ktorý pôvodne prišiel do nemocnice s iným problémom. „Niekedy je to chirurgický pacient, tehotná žena, občas nejaký darca. Ale počet odhalených osôb tohto roku nie je nižší, dokonca je trochu vyšší ako po minulé roky. Záchyty pozitívnych osôb to neovplyvnilo, druhá vec je, akoby to bolo, keby viac ľudí chodilo na testy,“ zamýšľa sa odborníčka. Od začiatku roka do konca októbra bolo na Slovensku zaznamenaných a diagnostikovaných 58 nových prípadov HIV infekcie. Za toto obdobie bol diagnostikovaný a hlásený jeden prípad syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti a jedno úmrtie pacienta s HIV infekciou.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kvôli koronavírusu sa ľudia menej testovali na HIV

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti