eReport.sk
Milan Kulkovský, foto: facebook MK

Kulkovský má jasno: Pred dovolenkou pri mori budete pravdepodobne potrebovať aj štvrtú dávku!

Od pondelka platia nové opatrenia. Zrušil sa zákaz vychádzania, pomaly sa otvára aj kultúra. Primár považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský má na omikron a to čo nás čaká tiež svoj názor. A takisto odporúčanie pre dovolenkychtívých.

Omikronová vlna už zasiahla Slovensko. Ľudí s tromi dávkami bude podľa primára v nemocniciach ako šafránu. „Nemôžeme jednoznačne predikovať, aký priebeh bude mať omikron vlna na Slovensku. Z hľadiska plnej zaočkovanosti ani zďaleka nepatríme medzi úspešné krajiny. Musíme si odpovedať na otázku, či si môžeme dovoliť, aby aj u nás prebehla omikron vlna rýchlo, teda s extrémnym množstvom denných pozitívnych prípadov, z ktorých len malá časť skončí v nemocniciach,” zamýšľa sa lekár.

Nemyslí si, že má zmysel venovať energiu na presviedčanie tých, ktorí stále váhajú alebo odmietajú očkovanie. Štát by mal viac energie a financií venovať dostupnej liečbe – antivirotikám a monoklonálnym protilátkam. „Žiaľ, mám pocit, že sa viac pozornosti venovalo pred rokom lieku na svrab a parazity, ako teraz dostupnej a najmä účinnej liečbe. Je veľký problém v tom, aby sa antivirotiká podali rizikovým osobám ihneď po obdržaní pozitívneho PCR testu?” pýta sa Kulkovský. Antivirotikum by podľa neho malo byť podané do 5 dní od začiatku symptómov. Aká je ale prax? Mnohí čakajú na PCR test a následne na jeho výsledok aj viac ako 5 dní.

Ako teda vidí primár nasledujúce týždne, ktoré budú poznačené omikronom? „Naozaj si nemyslím, že je dôvod na to, aby boli naďalej milióny občanov (plne očkovaní + prekonaní) obmedzovaní s cieľom ochrany tých, ktorí chránení ani nechcú byť. OP skupina by mala mať len minimum obmedzení. Mali by pre nich byť PLNE (bez limitov) otvorené nie len reštaurácie a obchody, ale aj športoviská, tribúny na športových a kultúrnych podujatiach, divadlá a kiná,” odkazuje kompetentným.

Mala by sa čo najskôr obnoviť dôvera v štát, informovať ľudí priamo, čo najmenej chaoticky a podľa možnosti by to malo byť potom nemenné. „Pravda je taká, že pre plne očkovaných a najmä tých s treťou dávkou pandémia končí, nie je dôvod obmedzovať ich tak, ako tých, ktorí nie sú očkovaní. Do dvoch mesiacov pravdepodobne budeme môcť väčšinu reprofilizovaných oddelení v nemocniach vrátiť nekovidovým pacientom, a tak skončia aj obmedzenia spôsobené starostlivosťou o neočkovaných covid pacientov,” prináša dobré správy a dodáva, že nie je dobré zavádzať a klamať ani s ďalšími dávkami vakcíny. „Ak už dnes niektoré krajiny skracujú platnosť Covid passu z 9 mesiacov na 6, znamená to len jedno. Ak už teraz máte tretiu dávku, pred odchodom na letnú dovolenku k moru budete pravdepodobne potrebovať aj štvrtú,” tvrdí primár.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kulkovský má jasno: Pred dovolenkou pri mori budete pravdepodobne potrebovať aj štvrtú dávku!

Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti