eReport.sk
Dmytro Kuleba
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Foto: tasr/ap

Kuleba v Dubrovníku upozornil, že bez spravodlivého mieru vypukne nová vojna


Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleva v sobotu upozornil, že v spojitosti s konfliktom na Ukrajine by mal byť cieľom spravodlivý a trváci mier. Mier bez spravodlivosti podľa neho povedie k ďalšej vojne. Uviedol to počas fóra v chorvátskom meste Dubrovník.

Kuleba apeluje

„Ako nám je známe z našej vlastnej nedávnej histórie i z dejín iných oblastí, mier bez spravodlivosti vedie k novej vojne,“ uviedol Kuleba. Cieľom preto podľa neho nie je len ukončenie vojny, ale vytvorenie reality, v ktorej je mier spravodlivý a trváci – a nová vojna nie je možná.

V tomto kontexte bol podľa Kulebu dôležitý júnový mierový summit o Ukrajine vo Švajčiarsku. Zišli sa na ňom krajiny z rôznych častí sveta, ktoré potvrdili oddanosť princípom Charty OSN, zásadám medzinárodného práva a rešpektovaniu zvrchovanosti a územnej celistvosti krajín. Pripravenosť týchto krajín stáť a konať spoločne podľa Kulebu poskytuje Ukrajincom istotu, že spravodlivý a trváci mier je možné dosiahnuť.

Spravodlivý mier

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani v Dubrovníku takisto zdôraznil potrebu spravodlivého mieru. Pripomenul, že Taliansko sa pred niekoľkými dňami rozhodlo poslať Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc. Rím podľa jeho slov chce, aby Ukrajina vstúpila do EÚ čo najskôr.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Juraj Draxler.
  2. Premiér Robert Fico (Smer-SD) /zdroj: tasr

Tajani tiež upozornil, že západný Balkán by mal byť prioritou medzinárodného spoločenstva, pretože strata tohto regiónu a akceptovanie väčšieho vplyvu zo strany Ruska by bolo veľkou chybou pre stabilitu i mier.

Zdroj: TASR

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kuleba v Dubrovníku upozornil, že bez spravodlivého mieru vypukne nová vojna

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: