eReport.sk
Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba Foto: tasr

Kuleba: Ukrajina je mierumilovný a demokratický národ. Náš vstup do NATO musí byť čím skôr!


Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vo štvrtok vyzval na rýchly vstup Ukrajiny a Gruzínska do Severoatlantickej aliancie. Prostredníctvom videoprejavu tiež apeloval na Západ, aby vyvinul dôslednú stratégiu ohľadom Čierneho mora.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Poľský premiér Mateusz Morawiecki
  2. Nechceme vyhrotenie situácie s Ruskom
  3. David Malpass, šéf Svetovej banky

Kulebovo vyjadrenie zaznelo na konferencii o bezpečnosti v oblasti Čierneho mora, ktorá sa koná v Rumunsku, informuje agentúra AFP.

Čierne more má patriť NATO

„Je načase vypracovať komplexnú bezpečnostnú sieť pre všetky krajiny celého regiónu, ktoré sa cítia byť ohrozené (Ruskom),“ povedal Kuleba. „Nadišiel čas zmeniť Čierne more na to, čím sa stalo Baltské more: na more NATO,“ dodal šéf ukrajinskej diplomacie.

„Je mi ľúto, že musím povedať, že Západ nemá dôslednú stratégiu, čo sa týka Čierneho mora,“ uviedol tiež a podotkol, že „Rusko ju však malo vždy – agresívnu, revanšistickú a barbarskú“.

Mierumilovné krajiny

Ukrajina podľa jeho slov chce, aby mohli mierumilovné krajiny, ktoré dodržiavajú zákony, Čierne more opäť využívať na „obchod, cestovanie a slobodný život bez toho, aby sa museli obávať ruských vojnových lodí“. Apeloval preto na demilitarizáciu Čierneho mora.

Členstvo musí byť!

„Nadchádzajúci (júlový) summit NATO vo Vilniuse je vhodným okamihom na nápravu chýb minulosti a podniknúť rozhodné kroky na ceste k členstvu Ukrajiny v NATO,“ povedal Kuleba podľa agentúry DPA.

Dôležité je podľa neho nielen demonštrovať, že Kyjev má dvere k vstupu do Aliancie otvorené. Ale aj predložiť konkrétny plán jeho integrácie do NATO.

Kedy bude mier

Podľa Kulebu je možné dosiahnuť skutočný mier na Ukrajine jedine obnovou jej medzinárodne uznaných hraníc. A opätovným získaním Krymského polostrova.

Minister varoval, že ak si Rusko ponechá Krym, využije ho na ďalšie napadnutie Ukrajiny a plné ovládnutie Čierneho mora.

Na dvojdňovej konferencii v Rumunsku iniciovanej Kyjevom sa zúčastňuje aj ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov a jeho rezortní partneri z Rumunska a Moldavska, ako aj šéfovia diplomacií týchto krajín.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kuleba: Ukrajina je mierumilovný a demokratický národ. Náš vstup do NATO musí byť čím skôr!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne