Medializované vyjadrenia nezaradenej poslankyne Martiny Bajo Holečkovej o pripravovanom zákone o integrovanej posudkovej činnosti vyvolali vlnu reakcií a otázok. Kým Holečková tvrdí, že reforma poškodí ľudí so zdravotným znevýhodnením, odborníci poukazujú na jej nepresnosti a snahy o zavádzanie. Práca na reforme prebieha už viac než rok a jej cieľom je vytvoriť spravodlivý a efektívny systém pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Uvádza sa v tlačovej správe rezortu práce.
Riaditeľka odboru komunikácie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, Karolína Ducká, v stanovisku zdôraznila: „Reforma posudkovej činnosti je dlhodobo pripravovaná už 14 mesiacov v pracovnej skupine viac ako 30 odborníkov zo všetkých relevantných organizácií, ktoré zastrešujú zdravotne znevýhodnených ľudí. Boli odstránené všetky pripomienky, ktoré vzniesli Úrad komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím, Slovenské fórum osôb so zdravotným postihnutím i Úrad verejného ochrancu práv. Žiadne pripomienky k zákonu nevzniesli sociálni partneri na tripartite.“
Reforma s podporou odborníkov
Na zákone sa intenzívne pracuje už od januára 2023. Ministerstvo práce a odborníci zo zdravotných a sociálnych organizácií sa snažili vytvoriť systém, ktorý bude spravodlivý a efektívny. Ako uviedla Mgr. Karolína Ducká, odborníci pracujúci na reforme už odstránili všetky relevantné pripomienky z rôznych inštitúcií a neprišli s nimi ani sociálni partneri na tripartite. „Tento proces je otvorený, a zákon ešte nebol finálne uzavretý,“ dodala Ducká.
Čo sa mení a čo zostáva?
Jednou z hlavných zmien, ktoré zákon prináša, je zjednodušenie prístupu k kompenzačným príspevkom. Tie už nebudú viazané výhradne na konkrétnu diagnózu, ale na zníženie fyzickej či mentálnej funkčnosti jednotlivca. Ministerstvo zároveň pripomína, že „kompenzačné príspevky poskytované rezortom práce, sociálnych vecí a rodiny nebudú viazané na konkrétnu diagnózu, ale budú slúžiť na kompenzáciu zníženia fyzickej či mentálnej funkčnosti organizmu.“
Riaditeľka odboru komunikácie tiež vyvrátila tvrdenia o rušení príspevku na diétne stravovanie: „Príspevok na diétne stravovanie sa neruší, len sa na základe vedeckých poznatkov a so všetkými zainteresovanými diskutuje o posledných štyroch diagnózach v kontexte ich vplyvu na zníženie fyzickej funkčnosti organizmu,“ dodala Mgr. Ducká.
Zákon v procese vyhodnocovania pripomienok
Ministerstvo práce tiež upozorňuje, že návrh zákona sa stále nachádza v procese medzirezortného pripomienkového konania. „Legislatívny proces je vo fáze vyhodnocovania pripomienok z medzirezortného pripomienkového konania a finálna podoba zákona teda nie je uzavretá,“ uviedla Mgr. Karolína Ducká.
Kde je pravda?
Podľa vyjadrení ministerstva a odborníkov je pripravovaná reforma krokovým smerom k spravodlivejšiemu systému kompenzácií, ktorý bude prínosom pre všetkých občanov, ktorí pomoc potrebujú. „Cieľom zákona je dosiahnuť to, aby akýkoľvek kompenzačný príspevok dostal každý, kto ho potrebuje,“ zdôraznila Mgr. Ducká v závere svojho stanoviska.
Zákon o integrovanej posudkovej činnosti je tak v súčasnosti stále predmetom diskusií a vyhodnocovania, no jeho finálna verzia by mala prispieť k lepšiemu prístupu k podpore pre ľudí so zdravotným znevýhodnením.
Zdroj: MPSVR SR
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kto klame o zákone o posudkovej činnosti? Ministerstvo odhaľuje pravdu za dezinformáciami!