eReport.sk
Greg Epstein
Greg Epstein. Foto: YouTube/Harvard University

Kto je hlavným kaplánom Harvardovej univerzity? Ateista Greg Epstein, ktorý sa narodil do židovskej rodiny!

Prestížna americká Harvardova univerzita, ktorú pred 400 rokmi založili puritáni, vymenovala vôbec prvýkrát od svojho vzniku za svojho nového hlavného kaplána ateistu. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

Greg Epstein (44) sa predmetného voleného úradu – tzv. predsedu harvardského společenstva kaplánov – zhostil v uplynulých dňoch. Na Twitteri na margo svojho vymenovania napísal, že sa cíti “zaviazaný a poctený”.

Povedie vyše 40 ďalších kaplánov

Epstein sa narodil do židovskej rodiny v New Yorku. Od roku  2005 vykonáva na Harvarde úrad tzv. humanistického kaplána. Túto funkciu zastáva od roku 2018 aj na ďalšej prestížnej univerzite  – Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT). Je tiež autorom knižného bestselleru s názvom Good Without God: What a Billion Nonreligious People Do Believe (Dobrí bez Boha: V čo verí miliarda ľudí bez vyznania).

Ako hlavný harvardský kaplán teraz povedie vyše 40 ďalších kaplánov, ktorí zastupujú približne 20 rôznych náboženstiev a vierovyznaní, vrátane kresťanstva, judaizmu, hinduizmu či budhizmu. K jeho vymenovaniu do tejto funkcie došlo v čase, keď sa čoraz viac mladých Američanov označuje za “duchovne založených”, avšak bez príslušnosti k nejakému konkrétnemu náboženstvu, uvádza AFP.

Epstein: Odpovede nehľadáme u Boha

“Narastá počet ľudí, ktorí sa už nestotožňujú so žiadnou náboženskou tradíciou, ale aj napriek tomu majú skutočnú potrebu konverzácie a podpory v otázkach ako, čo to znamená byť dobrým človekom či viesť etický život,” povedal Epstein pre denník The New York Times. “Odpovede (na ne) nehľadáme u Boha. Odpoveďami sme si navzájom,” dodal.

USA sú stále prevažne kresťanskou krajinou

Podľa prieskumu inštitútu Pew Research Center z roku 2019, sú Spojené štáty stále prevažne kresťanskou krajinou, pričom približne 43 percent tamojších obyvateľov sa hlási k protestantom a 20 percent ku katolíkom. Viac ako štvrtina opýtaných (26 percent) však uviedla, že sa považuje za ateistov, agnostikov, prípadne, že “v nič konkrétne” neverí. Oproti roku 2009, keď obdobne svoju náboženskú identitu opísalo asi 17 percent opýtaných, tak išlo o značný nárast.

Harvardova univerzita je najstaršou vzdelávacou inštitúciou svojho druhu v USA; vznikla v roku 1636.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kto je hlavným kaplánom Harvardovej univerzity? Ateista Greg Epstein, ktorý sa narodil do židovskej rodiny!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti