eReport.sk
Vladimír Pčolinský je na slobode Foto: instagram

Kto dal zadržanému Pčolinskému previerku? Neuveríte, ale tajní sa kontrolujú sami!


Vo štvrtok ráno NAKA zadržala šéfa SIS Vladimíra Pčolinského pre podozrenia z príjimania úplatku od obvineného podnikateľa Zoroslava Kollára. To ihneď vyvolalo množstvo otázok aj v súvislosti s bezpečnostnou previerkou, ktorú musel riaditeľ tajných absolvovať. Prekvapujúco ho však neprelustroval Národný bezpečnostný úrad, ale previerku urobila SIS v rámci svojich štruktúr.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v deň Pčolinského zadržania dal okamžite od prípadu ruky preč kvôli konfliktu záujmov. Šéf SIS je totiž jeho blízky človek a všetky úkony vyplývajúce z jeho funkcie preto delegoval na svojich podriadených. Na ostatné informácie nad rámec tohto vyjadrenia dala prokuratúra embargo. „K prebiehajúcim vykonávaným úkonom sa Úrad špeciálnej prokuratúry nebude vyjadrovať,“ uviedla hovorkyňa úradu Jana Tökölyová. Verejnosť a preto nedozvedela ani kto je pridelený k prípadu ako dozorový prokurátor.

Ako riaditeľ tajnej služby musel Vladimír Pčolinský zložiť previerka na stupeň prísne tajné. V tomto prípade ju však nerobil NBÚ ako by sa dalo očakávať. „Bezpečnostnú previerku pána Pčolinského robila Slovenská informačná služba. Tá má svoj vlastný previerkový proces a ním musel prejsť aj pán Pčolinský,“ priblížil hovorca NBÚ Peter Habara. Otázky o previerke Vladimíra Pčolinského sme preto zaslali aj na SIS, tá nám však do ukončenia uzávierky článku neodpovedala.

Expert: Mohla ho preveriť NBÚ

Podľa našich informácií previerku Pčolinskému musel ako štatutár informačnej služby schváliť jeho predchodca vo funkcii riaditeľa Anton Šafárik, ktorý bol nominantom SNS. Podľa bezpečnostného analytika Antona Šándora existujú relevantné dôvody prečo si tajná služba robí vlastné previerky. „Tajné služby si to robia sami. V prípade Pčolinskeho ako verejne známej osoby to môže kľudne robiť Národný bezpečnostný úrad. U tých spravodajcov, ktorí sú utajovaní je samozrejme rozumné, aby to robila tá tajná služba sama. Má na to vytvorené podmienky, tak aby neprišlo k vyzradeniu svojich ľudí,“ vysvetlil Šándor.

Dodal, že v tomto prípade nejde o zlyhanie keďže prijímanie úplatku je ťažko zistiť aj dokázať. „Nedémonizujme si tie spravodajské služby, nie sú schopné všetko urobiť. Kto pácha trestnú činnosť, tak sa to snaží aj skrývať,“ uzavrel analytik.

Pčolinského brat: Toto bude mať dohru

Peter Pčolinský je poslanec Sme rodina. – Foto: tasr

Otázniky vyvoláva aj prepojenie Vladimíra Pčolinského na hnutie Borisa Kollára Sme rodina. V parlamente mu sedí manželka Adriana aj brat Peter, ktorý je dokonca predsedom klubu. Portál eReport preto oslovil aj samotného Petra Pčolinského, ktorý sa však odmietol vyjadrovať. Okrem toho, že šéfuje Kollárovym poslancom je aj podpredsedom brannobezpečnotného výboru. Neskôr, ako je už zvykom, si vylial srdce na sociálnej sieti: „Nielen niečo, ale veľmi veľa. Táto mocensko-spravodajská hra o ovládnutie SIS a tlaku na Sme rodina však bude mat svojho dohru…“

Podľa jeho predsedu Juraj Krúpa z OĽANO však jeho zotrvanie vo výbore nijako neovplyvnilo zatknutie jeho brata. „Aký by to malo mať vplyv na neho? Vášho brata zavrú a vy preto odídete z novín? To na to nemá žiadny vplyv. To, že sú rodinní príslušníci to je jediná väzba, ktorá tam je. To obvinenie súvisí s úplne niečím iným ako jeho bratom,“ povedal pre eReport Krúpa. Vysvetlil, že o zbavení funkcie rozhoduje mandátový a imunitný výbor, ktorý potom na základe toho podáva podnet do národnej rady.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kto dal zadržanému Pčolinskému previerku? Neuveríte, ale tajní sa kontrolujú sami!