eReport.sk
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová by chcela zostať vo funkcii aj v ďalšom volebnom období. Zdroj: FB / Peter Lipták

Kto bude šéfovať Európskej komisii? Piati hlavní kandidáti sú už známi


Súčasná predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na záver svojho mandátu medzi bežnými ľuďmi v EÚ, ale aj medzi viacerými politikmi, obľúbená veru vôbec nebola. Tieň škandálu s nákupom vakcín proti COVID-19 je iba čerešničkou na torte toho, čo jej mnohí vyčítajú a z čoho ju obviňujú. Patria medzi to napríklad aj sankcie voči Rusku, ktoré ale viac ublížili EÚ ako tomu, na koho boli namierené. Napriek tomu na svoju súčasnú funkciu kandiduje opäť.

Predvolebná kampaň do EÚ vrcholí

Hlavné témy, ktorými žije v súčasnosti Európa, budú dnes popoludní súčasťou predvolebnej debaty piatich hlavných kandidátov na predsedu Európskej komisie. Debata, ktorá sa koná v rámci predvolebnej kampane pre voľby do Európskeho parlamentu (EP), sa uskutoční od 15:00 do 16:45 h, informuje bruselský spravodajca TASR. Debatu zorganizovala Európska vysielacia únia (EBU).

Mimoriadny summit, na ktorom šéfovia vlád a štátov, s ohľadom na výsledky eurovolieb, rozhodnú o obsadení najvyšších pozícií v inštitúciách EÚ, sa uskutoční 17. júna v Bruseli.

Organizátor potvrdil účasť rakúskeho politika a lídra Európskej ľavice Waltera Baiera, talianskeho europoslanca Sandra Goziho, ktorý v rodine európskych liberálov Obnovme Európu (RE) zastupuje francúzsku stranu Obroda, súčasnej šéfky eurokomisie Ursuly von der Leyenovej, kandidujúcej za Európsku ľudovú stranu (EPP), spolupredsedníčku europarlamentnej frakcie Zelení Terry Reintkeovej a luxemburského eurokomisára Nicolasa Schmita, ktorý sa chce stať šéfom exekutívy EÚ v mene Strany európskych socialistov (PES).

Diskusia o šiestich veľkých témach

Uvedení piati kandidáti budú v rámci priameho prenosu, ktorý môžu sledovať milióny Európanov, diskutovať o šiestich veľkých témach. Každý z nich predstaví svoj názor na ekonomiku a pracovné miesta v EÚ, na obranu a bezpečnosť a zaujme stanovisko k otázkam klímy a ochrany životného prostredia, demokracie, ale aj citlivej otázky migrácia a ochrany hraníc. Dotknú sa okrem toho sa aj témy inovácií a moderných technológií. Otázky budú môcť klásť novinári v pléne EP, diváci, ktorí sa zúčastnia debaty prostredníctvom styčných kancelárií europarlamentu v členských štátoch EÚ cez sociálne médiá a tiež dvaja moderátori veľkej debaty.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Veľkorysá Únia
  2. Branislav Ondruš
  3. Veľkorysá Únia

Debatu budú moderovať Martin Řezníček (ČTV) a Annelies Becková (belgická televízna stanica VRT). Všetci piati kandidáti budú hovoriť po anglicky, tlmočenie priameho televízneho prenosu bude zabezpečené do všetkých 24 úradných jazykov EÚ. Voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočnia vo všetkých 27 členských štátoch v dňoch 6. až 9. júna. Mimoriadny summit, na ktorom šéfovia vlád a štátov, s ohľadom na výsledky eurovolieb, rozhodnú o obsadení najvyšších pozícií v inštitúciách EÚ, sa uskutoční 17. júna v Bruseli.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kto bude šéfovať Európskej komisii? Piati hlavní kandidáti sú už známi

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: