tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Joe Biden. Foto: tasr/ap

Kto bude robiť americkú zahraničnú politiku? Biden chce dve veteránky!

Novozvolený prezident Spojených štátov Joe Biden vymenoval v sobotu veteránky americkej zahraničnej politiky Wendy Shermanovú a Victoriu Nulandovú do vysokých pozícií na ministerstve zahraničných vecí. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.  

Ak nomináciu oboch žien schváli Senát, budú po už nominovanom ministrovi Antonym Blinkenovi, ktorý by mal nahradiť vo funkcii dosluhujúceho šéfa diplomacie Mikea Pompea, v hierarchii rezortu zahraničia na druhom a treťom mieste. Shermanová má zastávať funkciu námestníčky amerického ministra zahraničných vecí. Nulandová má získať post námestníčky ministra zahraničných vecí USA pre politické záležitosti.

Kľúčová vyjednávačka pri jadrovej dohode s Iránom

Shermanová (71), kľúčová vyjednávačka pri tzv. jadrovej dohode s Iránom z roku 2015, predtým slúžila ako námestníčka ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti. Shermanová bola v rokoch 1997-2001 tiež poradkyňou ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov. V tomto období slúžila aj ako politická koordinátorka pre otázky týkajúce sa Severnej Kórey. V rokoch 1993-96 bola námestníčkou ministra zahraničných vecí pre právne záležitosti.

Wendy Shermanová. Foto: tasr/ap

Shermanová je v súčasnosti profesorkou na Kennedyho fakulte riadenia štátu Harvardovej univerzity (Harvard Kennedy School) v Cambridgei, štát Massachusetts, a vedúcou poradkyňou v spoločnosti Albright Stonebridge Group. Má tiež magisterský titul v odbore sociálna práca, pripomína Reuters.

Exveľvyslankyňa USA pri NATO

Nulandová (59), kariérna diplomatka, v minulosti slúžila ako veľvyslankyňa USA pri NATO, hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí a námestníčka ministra zahraničných vecí USA pre európske a eurázijské záležitosti.

Victoria Nulandová. Foto: tasr/ap

V rokoch 2003-05 slúžila aj ako poradkyňa bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho pre národnú bezpečnosť a v rokoch 1993-96 ako vedúca kancelárie námestníka šéfa diplomacie USA.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kto bude robiť americkú zahraničnú politiku? Biden chce dve veteránky!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku