eReport.sk
Miroslav Číž
Miroslav Číž , foto:tasr

Kto bol Miroslav Číž? Spoluzakladateľ Smeru, mysliteľ, bonviván a ozajstný sociálny demokrat


Stredajšia smrť slovenského europoslanca Miroslava Číža (Smer-SD) otriasla politickou scénou. Verejný priestor sa dnes zaplnil úprimnými kondolenciami a to z každej jednej časti politického spektra. Číž bol jedným z tých členov Smeru, s ktorými nemali problém spolupracovať ani politickí konkurenti sociálnej demokracie. Bol to sociálny demokrat slovenského typu, ktorý síce nepresadzoval liberálnu agendu, no o to viac sa usiloval o naplnenie myšlienok sociálneho štátu a presadzovanie slovenských národných záujmov.

Smrť slovenského europoslanca

„Intelektuálny dubisko. Kto ho poznal, vie, o čom hovorím. Súčasne nádherný nepraktický bonviván milujúci život. Jeho intelekt, vedomosti, kultúra jazyka, to všetko nám dnes v tomto vlčom slovenskom svete bude mimoriadne chýbať. Milý Miro, vždy keď sa s niekým lúčim, želám mu pokojný odpočinok alebo šťastnú cestu za svetlom, lebo nikto nevie, čo je na konci života, či je to bodka alebo čiarka,“ napísal o zakladajúcom členovi Smeru predseda sociálno-demokratickej strany Robert Fico.

„Laco Borbély slovenského parlamentu“

Pri spomienke na Miroslava Číža samozrejme netreba opomenúť intelektuálnu hodnotu jeho pôsobenia v politike. Bývalý politik František Mikloško sa pred niekoľkými dňami vyjadril v zmysle, že politici sú dnes orientovaní predovšetkým na praktické stránky politického života. Duchovná hodnota sa vraj z politiky vytráca. Práve Číž bol jeden z tých politikov, ktorí duchovné a intelektuálne aspekty politiky rozhodne obohacovali.

Súčasný župan Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba ho dokonca pri kondolencii prirovnáva k Ladislavovi Borbélymu, čo je známy futbalový odborník a teoretik: „Bol si takým Lacom Borbélym slovenského parlamentu. Často s komplikovanými vetnými konštrukciami a nie úplne pochopený. Vo väčšine tém názorovo úplne opačne ako ja. Dala sa ale s Tebou viesť kvalitná a hlboká diskusia.“

Politik, odborník a pedagóg

V rokoch 1989 – 1990 pôsobil ako poradca predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. V rokoch 1990 – 2002 zastával viacero funkcií – bol tajomníkom Výboru NR SR pre verejnú správu, externým členom Kolégia ministra vnútra pre civilno-správny úsek, členom Rady vlády pre verejnú správu a odborným poradcom legislatívneho odboru NR SR. Miroslav Číž bol zvolený za poslanca NR SR vo volebnom období 2002 – 2006 za stranu Smer a stal sa podpredsedom Výboru NR SR pre verejnú správu, členom Mandátového a imunitného výboru NR SR, členom politického grémia NR SR a podpredsedom poslaneckého klubu Smer -SD.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Putá, Írsko
  2. Europslanec Miroslav Číž na archívnej snímke.
  3. Smutná správa pre Slovensko!

Vo voľbách v roku 2006 bol opätovne zvolený za poslanca za stranu Smer-SD a stal sa podpredsedom Národnej rady. V roku 2010 sa opäť stal poslancom za stranu Smer, v roku 2014 pôsobil vo funkcii podpredsedu NR SR, po voľbách v roku 2016 bol opäť poslancom za stranu Smer-SD. V minulosti bol členom Ústavnoprávneho výboru NR SR a stálej delegácie NR SR v Medziparlamentnej únii, od roku 2016 bol členom Mandátového a imunitného výboru NR SR, členom Výboru NR SR pre kultúru a médiá a členom Stálej delegácie NR SR v Medziparlamentnej únii.

Dlhodobo je členom skupiny priateľstva NR SR s Čínskou ľudovou republikou, Spolkovou republikou Nemecko a Talianskou a Sanmarínskou republikou. V posledných eurovoľbách bol Číž zároveň zvolený za poslanca Európskeho parlamentu, kde sa jeho profesionálny a životný príbeh skončil. V pamäti ostane aj jeho odborná a pedagogická činnosť – prednášal na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského a Academii Istropolitane v Bratislave.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kto bol Miroslav Číž? Spoluzakladateľ Smeru, mysliteľ, bonviván a ozajstný sociálny demokrat

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne